Юбилей на българската икебана

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Може и да не повярвате, но българите биха могли да станат японци поне за малко. Доказателство за това е 20-годишната ни българска школа по икебана "Сога", която препълни залата в Националния етнографски музей на юбилейната си демонстрация.

И за минути изчезна второто издание на двуезичната книга - албум "Вдъхновения" на покойната Рима Мирска, която разкри магията на икебана за българина. За зрителите на "Денят започва" разказа Даниела Кънева.

С изтънченото си чувство за естетика, японците превръщат, както всичко друго, и аранжирането на цветя в изкуство от векове. Според древна легенда първият владетел на Япония Микото се влюбва в Принцесата на разцъфналото дърво и отказва да приеме по-голямата ѝ сестра Принцесата на Скалите с вечен живот като скала. Икебана или "кадо" - "пътят на цветята" се ражда във времето от преклонението на японеца пред красотата на природата, което цари във всичко на тази островна гърбица земя. А днес милиони в света, между тях и ние българите, потъват в магията на икебана.

Изкуството, което свързва небето, човека и земята. Кара ни да осъзнаем смисъла на мига, да се вглъбим в себе си, да се възприемем като част от Вселената.

Мария Кеменчеджиева - майстор по икебана" "Хубаво е да кажем едно вероу на японеца, което съществува още от Златния век - 9 до 12 век - и се предава от поколение на поколение: "Некрасивото е неприемливо". Не е нужно предметът да блести с красота, красотата я открива този, който я търси.

Криси Прахова - майстор по чайна церемония: "Пътя на цветето и Пътя на чая ни водят към съвършенство на духа."

Мария Кеменчеджиева - майстор по икебана: "Особено философията на източните изкуства ни е много необходима, защото тя ни учи действително как да запазим емоционална стабилност, как да се спасим от динамичното ежедневие. И това е изключително полезно в днешни дни."

Духовното послание на изкуството икебана у нас навлиза с покойната Рима Мирска. През 1995 г. тя основава школата "Сога" - на български означава "Нежна трева". И може би най-важното от нейния обет към това японско изкуство е не, че тя въвлича след себе

си стотици българи, но че тя създаде книгата си "Вдъхновения" на български и английски - буквар на българската икебана. Работи повече от 10 години върху идеята си да побългари икебана. В най-духовния смисъл на думата. Сътворява 150 композиции и 1500 снимки. Обикаля 5 000 км из България, пренася на ръка цветя, клони, стари съдове, ненужни дървении, пресява 5000 български и 10 000 чужди поговорки. "Във всяка композиция съм оставила частица от своя български дух", казваше Рима Мирска.

И в многовековната история на икебана Рима сътвори една уникална книга - за българската икебана.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад