Защо пешеходните пътеки са най-опасното място за пешеходците?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Провокирани от зачестилите инциденти на пътя отново повдигнахме добре познатия  ни въпрос – „Кои са с предимство – пешеходците или шофьорите, и кои са по-недисциплинираните?“. Вчера в „По света и у нас“ ви показахме резултата – оказа се, че пешеходците масово не спазват правилата за движение. В студиото на „Денят започва“ коментираха Нели Петрова, майката на Лора, която бе блъсната от моторист на пешеходна пътека във Варна, и Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите  при катастрофи. Лора се оказва виновна за смъртта си, защото не се е огледала и не преценила скоростта на приближаващия към нея моторист. Върховният касационен съд намали присъдата му и сега той ще трябва да излежава две години за деянието си.

„Статистиката, която казахте, че пешеходците са доста недисциплинирани, но в моя случай дъщеря ми е пресякла на регламентирано място за пресичане и смятам, че тя няма вина за това. Смятам, че нито един пешеходец, застанал на пешеходна пътека, не трябва да преценява по някакъв начин скоростта на автомобила. От както прочетох мотивите и се замислих, ако едни 10-годишни деца се прибират от училище или един възрастен мъж/жена с бастун, който не чува добре, не вижда много добре, тръгне да пресича на пешеходна пътека, как той би преценил или децата с каква скорост се движат автомобилите, как могат да преценят дали трябва да пресекат, или не трябва, защото може би трябва да им сложим скоростомер, за да преценят скоростта на автомобила и по този начин съдебната система отнема правата на пешеходците“, каза Петрова.

Според статистиката на полицията през миналата година в София санкционираните шофьори за отнемане на предимство на пешеходна пътека са 700, почти 9 пъти повече са пешеходците, глобени за неправилно пресичане. Общо 6200 души.

Тодоров каза, че данните на Асоциацията на пострадалите  при катастрофи са, че ранените са 1926 ранени и 164 загинали пешеходци за миналата година, 30 % от всички загинали са пешеходци. Той каза, че случаят на Нели е провокирал законодателството, което тогава е било още по-несправедливо, близките на загиналите не са имали право да участват в процеса, а мотористът е щял да сключи споразумение.

Стана дума и за още присъда. Вчера върховният касационен съд потвърди максималната присъда за Хюриет Сюлейман, който предизвика тежка катастрофа с 3-ма загинали край Луковит. На 5-ти май 2014 г. 3-ма студенти бяха прегазени от автомобила на 30-годишния Хюриет. Той управлявал с повече от 110 км/ч. Мъжът, който се оказа и неправоспособен, остана запомнен с израза „Книжка кола не кара“. На телефонната линия в предаването се включи адв. Галя Горанова, майката на Влади - едно от пострадалите момчета, останало със сериозни увреждания.

Вижте целия разговор по темата във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад