За болестите на здравеопазването

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Какво кара родните лекари да напускат страната? И как болниците успяват да лекуват пациентите си при липса на кадри? Вижте какво споделиха специалисти пред екипа на "Денят започва".

Независимо от специалността си, всички лекари изтъкват един и същи проблем, който е "препъни камъкът" в здравеопазването - ниското заплащане. Именно то прогонва родните медици зад граница. А други ги задържа у нас, но и принуждава да изкарват месечните си доходи от няколко места едновременно. Като мамологът д-р Тихомир Гемеджиев, който работи на 4 места.

"Успявам, желание се иска и когато виждаш, че можеш да постигне нещо като среден стандарт по този начин и искаш да го постигаш го правиш", каза той.

За сравнение тук мамолог като д-р Гемеджиев, с 20-сет годишен трудов стаж, получава заплата от около 700 лева. А в Европа - в пъти повече, в евро.

"В Европа започва от 4 500 евро. Това е разликата. Драстична за съжаление, в наш негатив. Сравнявайки я с другите заплати, една от ниските заплати при нас, не само в мамологията, като лекари говоря, всички сме с по 1 или 2 специалности, но това не оправя нещата", добави докторът.

Глад има и за акушер-гинеколози у нас. В Първа АГ болница "Света София" средната възраст на специалистите е 50 години.

"Не е лесно, защото за да можеш да разчиташ на хората, които са до тебе, трябва да има един човек, който да може да се справи с всичко. Имаме един човек, който е на разположение, обикновено началник отделение, този човек по всяко време на денонощието може да бъде извикан, за да помогне в ситуация, в която останалата част от екипа не може да се справи. Не стигат ръце Един акушер-гинеколог никога не знае като легне в собственото си легло дали ще се събуди в него. Дали няма да го извикат. Той никога не знае коя нощ ще бъде дежурен. Това е един много тежък труд", обясни д-р Валентина Григорова, зам.-директор на "Св. София".

Уролозите в Първа градска болница също се броят на пръсти.

"За съжаление аз съм в групата на последните мухикани, защото вече имам 33-4 години стаж и за съжаление имаме само един специализант. А когато аз започвах работа, имаше 4 млади лекари. Ще липсват специалисти и в бъдеще, защото нямаме специалисти млади, които да се учат в момента и да ни заместват. Просто ни крадат мозъците за кой ли път", каза урологът д-р Стоян Георгиев.

"И този глад за кадри е затова, защото вече няма разпределение. Няма закон. Трябва да има някакъв закон, който да задължава тези хора да работят известно време там, където няма кадри. Всички лекари смятат, че тук е меката на здравеопазването. Те искат да дойдат тук, да се научат наведнъж, да построят Рим да 1 ден. Рим не е строен за 1 ден, той е строен за векове. В провинцията също има хора и тези хора се нуждаят от лекарска помощ. Нека да направи Министерството така, че да не ги лишава от адекватна лекарска помощ", призова д-р Валентина Григорова.

"Ние сме на предния фронт. Ние сме от една страна лекаря, от другата е пациента. Естествено, пациентът е прав - иска европейско здравеопазване. Ние се стараеме да му осигурим, но още трябва да се работи в тази посока", смята д-р Цветомир Димитров, изп. д-р на 1МБАЛ - София.

За да се сложи край на проблемите в здравеопазването и за да спрат непрекъснатите молби за напускане на специалисти, лекарите настояват за достойно заплащане. И още:

"Основният проблем е недофинансирането на някои клинични пътеки. Знам, че това е трудно, че парите не стигат, но това ни е основния проблем. Примерно, имаме пътеки, ние не работиме с високи пътеки в нашата болница, и ни е трудничко да успяваме, да просперираме", каза д-р Димитров.

"Ще попитам д-р Москов как смята да стабилизира системата, в смисъл да я успокои", попита д-р Георгиев.

"Другият въпрос, който искам да знам - разбрах, че има желание да промени системата за ТЕЛК-овете, това е много належащо. Ние имаме 3 ТЕЛК-а. Непрекъснато се сблъскваме с хора, които имат желание, имат претенции в областта на тази специалност. Чакаме с нетърпение новата реформа в ТЕЛК-вете", каза д-р Димитров.

"Кога доболничната и болничната помощ ще си подадат ръка и ще работят в една посока за нормално европейско и световно лечение", добави д-р Георгиев.

"И да се помисли върху задължителното здравно осигуряване, защото 4/5 от хората тука или са на някакво индивидуално застраховане, други - знаете има един контингент, който въобще не е осигурен и ако сега погледнете в отделенията да видите историята на заболяванията, ще видите, че има печат червен - неосигурен", обясни д-р Григорова.

"И не на последно място - тази система без контрол доникъде няма да стигне без медицински и финансов контрол на дейността.Както е започнал със спешната медицинска помощ сега нека да мине през всички звена. Ще му трябва доста време, много труд и нерви, но д-р Москов е много упорит човек, но откакто го познавам, от студентските години, мисля, че ще се справи", категоричен беше д-р Георгиев.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад