Какво предвиждат предлаганите промени в Закона за културното наследство? Какво ги налага? Ще облекчат ли процедурите или точно обратното?
В студиото на "Денят започва с култура" прозвучаха две мнения по темата - на вносителя на законопроекта за изменение -депутата от ГЕРБ Красимир Велчев, и на представителите на Форум "Културно наследство" - арх. Дафина Барфончовска и арх. Йорданка Кандулкова.
Форум "Културно наследство" е гражданско сдружение и неформална организация, в която членуват 54 организации и физически лица, обясни арх. Барфончовска и добави: "Сдружи ни общото желание да помогнем за опазването на недвижимото културно наследство, да запази своята автентичност." Тя отбеляза, че нещата са станали "неудържими по отношение на масовото обстрояване на крепости по цялата страна по една програма преди няколко години".
Според Красимир Велчев законопроектът защитава интересите на гражданите, които срещат огромни трудности да ремонтират домовете си или сградите, които стопанисват, за които е нужно да получи одобрението и разрешението на Института за паметниците на културата. "Двете основни неща са - първо да се отпуши тази система, да се развали един монопол. Непрекъснато сме критикувани за монополите, както и от гражданското общество, за ненаказаността на действието на тези монополи. И от друга страна - знаете, че в докладите на ЕК ние сме критикувани за корупция. Тук сигналите за корупция, пак казвам - аз не съм присъствал, но всички, които са дошли при нас са казали, че без да дадат пари... Затова е целта забавянето в неопределено време на сроковете за съгласуване на проект да е един месец, а шест години да няма съгласуване. Това значи, че този, който иска да съгласува, не е отишъл да остави някаква сума", категоричен беше депутатът.
За арх. Йорданка Кандулкова се лансира една невярната теза, че чрез промените ще се измени процедурата - че ще се облекчи, че ще намали условията за корупция. "Това не е вярно, защото тези промени предвиждат само едно - становището на една относително независима експертна институция, като каквато е създаден Националният институт за недвижимо културно наследство, да се подмени със становището на едни експерти, които ще бъдат назначени от съответния кмет, за да дават становище по проекти на съответната община. Това априори говори, че те не могат да бъдат независими - те трябва да дадат становище на своя работодател", обясни арх. Кандулкова и подчерта, че процедурата изобщо не се облекчава, защото монополистът е Министерство на културата.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News