За какво ще се договорят САЩ и Северна Корея

В предаването ще видите:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Президентът Доналд Тръмп стисна днес ръката на севернокорееца Ким Чен-ун и приветства началото на едни "страхотни отношения" - до скоро нещо немислимо.

Двамата държавници се срещнаха сами, в присъствието единствено на преводачи рано тази сутрин, и говориха около 40 минути, позираха за снимки и се оттеглиха за преговори заедно със съветниците си.

От американска страна участват държавният секретар Майк Помпео, президентският съветник по въпросите на националната сигурност Джон Болтън и началникът на канцеларията на Белия дом Джон Кели. Северна Корея е представена от министъра на външните работи И Йон-хо и от директора на департамента за Северна Америка във външното министерство Цой Сон-хи.

Председателят на Центъра за балкански и черноморски изследвания Алекс Алексиев определи срещата като голямо постижение. Друг президент не е успявал да направи подобна среща. От друга гледна точка да се очакват внезапни резултати е наивно, смята той.

„Един от основните виновници за срещата е китайският президент. Без усилията на Китай, които бяха неимоверни, да се премине от конфронтация, на ръба на военно стълкновение преди една година, до ръкостискане, усмивки и приятелски потупвания се дължи на две посещения на Ким Чен-ун в Китай, които бяха малко отразени. В които имаше много сериозен натиск от страна на Китай върху Северна Корея. Китай е живата връзка корейският режим да продължи да съществува. Единствената държава, която реално подпомагаше режима, даже и след ембаргото, беше Китай“, коментира бившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад