За новите играчи и предстоящите избори

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

43-тият парламент и кабинетът Борисов 2 от днес ще поемат своя път ком оценката на историята. Обикновенно историята дава своите обективни оценки след десетилетия тогава, когато се сменят поколенията, забравят се страстите и се видят дългосрочните резултати от дейността на едни или други управляващи. Днес партиите, политиците и активистите ще тръгнат, за да печелят доверието на хората и така на 26 март да получат шанса да прекрачат прага на 44-тия парламент. Те ще предлягат идеите и програмите си във времена когато популизмът е на мода, а политическото противопоставяне е остро, когато най-често чуваме: "Вие сте маскари", а отговорът отсреща е: "И вие, ама сте по-големи маскари". Гости в студиото на "Денят започва" бяха анализаторите Антоанета Христова и Юрий Асланов.

"На политическия пазар най-добре се продават надежди, а българският избирател има нужда някой да му продаде нещо подобно, за това и много лековерен, тъй като много малко са хората, които си харесват живота в България", каза Асланов. Според него това говори за необходимостта от неотложни дълбоки промени в политическата система у нас. Той смята, че тя е забоксувала на едно място и доказателство за това е нестабилността, в която сме навлезли трайно. За да се случи промяната по мирен път, трябва т. нар. "големи" да започнат да си говорят и да постигнат някакво съгласие, каза Асланов. Той не вярва, че в този момент ще започне промяна, защото трябва да се има предвид характера и манталитета на елитите, които произвеждат проблеми. Хипотетично, ако всичко това започне да се случва сега, пътят няма да е кратък, защото натрупаните проблеми прези изминалите десетилетия са толкова дълбоки и толкова развращаващи системата, че "лечението" ще е трудно и мъчително, обясни анализаторът.

"Напълно съм съгласна с това, че политическата система отдавна боксува и че отдавна България като че ли плаче за Велико Народно събрание, срещу което дълго време политическите партии, които функционират активно и са на терена, се съпротивляваха, защото не са сигурни в последствията от такова Велико Народно събрание", смята Христова. По нейно мнение трябва да се случи дълбока промяна и е очевидно, че отговорността за тази промяна я дължат политиците, които имат относително най-голямо представителство от ляво и от дясно. Тя уточни, че промяната не може да бъде връщане от демокрация към псевдодемокрация, а трябва да е прогресия и за целта трябва да имаме много точна диагностика къде се намираме. Христова смята, че единственият начин да се съкрати този процес е това да стане изкуствено, технологично и това може да бъде постигнато чрез промяна на основния закон. Когато извадиш един човек от навиците му и го поставиш в нова ситуация, на него му се налага да се справя в началото и да почне да заучава нови правила, обясни тя. Според нея, ако останем само на желанието и на манталитета на старите навици на политическите партии и политическите лица в тях, нещата ще се получат много трудно. Като единствен начин за облекчаване на ситуацията тя посочи това да си наложим през следващото правителство промяна на основния закон, който управлява държавата.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад