Здравни експерти: Обединяването на болници не може да бъде самоцел

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Пълна промяна или обратен завой за здравната реформа. Дискусията е по повод намерението на здравния министър Москов в предстоящата година - година и половина да бъдат закрити 50 болници.

За сливането и преструктурирането на болници търсим мнението на бившите министри на здравеопазването Мими Виткова и Стефан Константинов.

Според изказване на министър Москов сега Здравната каса финансира 370 болници, а според него те трябва да бъдат с 50 по-малко. С какво намаляването на броя им би помогнало на здравната ни система?

vlcsnap-2015-05-05-08h48m44s175Доктор Виткова изтъкна, че това е възможно, но трябва да се запитаме дали сливането на 8 болници в една или затварянето на, вероятно набедените общински болници, би довело до сериозни икономии на средства или само ще влоши достъпа до здравеопазване на голяма част от населението на страната, което и без това живее доста трудно. Бившият здравен министър отхвърля тезата, че е група болници биха могли да функционират с една администрация, както представя обединението сегашният министър Москов. Аргументът на Виткова е, че всяка болница в момента функционира като отделно търговско дружество, което не може да няма администрация. Тя подозира, че идеята те да имат своята юридическа самостоятелност и идея за шапка над тях, която да поеме "търговските дейности и доставките, т. е. ще бъдат концентрирани обществените поръчки". Дали това не е е целта, спекулира д-р Виткова.

vlcsnap-2015-05-05-08h59m31s239Според втория гост в студиото, д-р Константинов, констатациите за броя на болниците, финансирани от Здравната каса, не е новост и много министри досега са предлагали начини това да се промени. От една страна едни болници се съкращават, а от друга - много нови болници се откриват. В този смисъл той не вижда ефект в този вид съкращения. "Имаше един голям напън да се махат малките общински болници, защото те били "коптори"... и болници престанаха да съществуват, които имаха бюджети по 100-200 хиляди лева, а в един момент се появиха болници, които искат по 10-20 милиона лева. Всичко се концентрира в няколко големи града", каза д-р Константинов и добави, че след затварянето на болница в малка община, и населението в селището започва да намалява. Процесите са свързани: не може всичко да бъде в няколко големи града.

Че болниците са много, е вярно, имаме проблем, но въпросът е как се разглежда проблемът, каза д-р Константинов. Идеята, с която се започва - за обединението на 8-те болници, е изключително спорна, защото нямаме задействана реформа. В този момент, ако решим да ударим точно малкото останали работещи държавни болници, "всъщност оставаме пазара на някого друг", убеден е бившият министър. Той, както и д-р Виткова, не вижда смисъл в обединяването на болници, което в конкретния пример е самоцелно, тъй като много от тези болници, по своя характер, не могат да имат нищо общо. По думите на д-р Константинов тази идея се родила като повод да се оправдае уволнението на един болничен директор.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад