Жертвите на терористичните атаки по света са се увеличили с 60 %
Жертвите на терористичните атаки по света са се увеличили с 60 % за периода от 2012 до 2013 година. Само за 2013 са загинали 18 000 души. Анализаторите предупреждават, че за миналата година броят на убитите ще надхвърли тази цифра. Заплашена ли е България от терористична атака, разказва военният експерт Йордан Божилов, с него се срещна Теодора Асенова.
Всеки ден ставаме свидетели на терористични актове по целия свят - жестокото нападение в редакцията на френския сатиричен седмичник „Шарли Ебдо“ и кървавият акт в кафене и синагога в Копенхаген. Оказва се, че само за една година броят на терористичните заплахи е нараснал двойно. А най-много жертви има в страните от Близкия Изток.
Йордан Божилов - председател на "Софийския форум за сигурност" и анализатор в Центъра за изследвания по националната сигурност и отбраната към БАН: "Там, където традиционната държава отслабва и терористични организации се опитват да се намесят, да завземат позиции, опитват се да установят идеология. Ето защо когато говорим за тероризъм, ние трябва да търсим какви са основите. Аз бих казал, че тероризмът в Близкия Изток се отличава от тероризма, който виждаме в Европа. Това са много символични актове, извършени до този момент от единични терористи, но пък добре обучени."
Граждани на европейски държави, добре обучени и добре въоръжени. Такъв е профилът на терористите и в Копенхаген, и в Париж.
Йордан Божилов: "Явно нещо е станало в Европа със социалния и интеграционния модел. Този модел не е проработил, поради което хора като тези терористи, които видяхме през последните дни и месеци, търсят възмездие, търсят отпор, търсят символика за протест."
У нас всеки ден десетки бежанци пресичат българо-турската граница. А интеграцията оказва се е сложен процес, не само в Дания и Франция, а и в България.
Йордан Божилов: "Интеграционните процеси вървят трудно, първо - има едно неразбиране от страна на обществото за това какви са тези хора, защо идват. Второ - ние трябва да търсим интеграционни модели, които са ефективни и работят. От всички бежанци само 19 деца посещават български училища. Първо става въпрос за преосмисляне на интеграцията, за мястото на хората, преодоляване на всички опити за радикализация, в каквато и да е насока.
За което обаче трябва да отговорят службите за сигурност.
Йордан Божилов: "Тук става въпрос и за това дали службите за сигурност са на добро ниво. Защото борбата за тероризма преди всичко минава през добър анализ, добра координация вътре в страната, но също така и в международен аспект на службите за сигурност - разузнаване, контраразузнаване."
Божилов е категоричен, че има данни, които сочат, че български криминални групировки подпомагат преминаването на бойци на Ислямска държава през България.
Йордан Божилов: "Има косвени данни за участие на българи в Сирия и в Ирак, един аналитичен център - европейски беше изнесъл данни за убит българин, член на Ислямска държава."
България е изправена пред много рискове - свързани не само с тероризма в Близкия Изток, но и с кризата в Украйна.
Йордан Божилов: "България твърдо изрази своята политика за мирно решаване на кризата в Украйна, за съжаление цялостното и решение ще отнеме много дълго време. Но трябва да се има и нещо друго, България е член на НАТО и ние трябва да изпълняваме всичките съюзнически политики, в които участваме, във формирането им."
Според Божилов българските институции твърде късно са обърнали внимание на малцинствата в чужбина и най-вече на етническите българи в Украйна. Той е категоричен, че българският народ трябва да бъде солидарен със своите братя в Украйна.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News