Д-р Кокалов: Начинът на финансиране в здравеопазването трябва да се промени

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

И пари, и легла, и болници ще има, защото е въпрос на организация. Липсата на персонал не е от вчера. Това коментира д-р Иван Кокалов от КНСБ.

По думите му Covid показа тази липса, както и че държавата трябва да се намеси активно в здравеопазването.

Държавата по принцип би трябвало в такива моменти да се намесва. Има и такъв текст в новия проектобюджет за касата, в който държавата може да превежда пари и субсидии при условия, че има необходимост във връзка с Covid-19, изтъкна д-р Кокалов.

„Вноската трябва да се увеличава, но тя е свързана с доходите на населението. Тя е свързана с приходи, които са необходими на държавата. Но няма как ако не се вдигат доходите, да се вдига вноската, защото това е натоварване за всеки – работодател, работник, служител. Няма как доходите да не нарастват“, подчерта синдикалистът.

Сега всеки отчита, че в здравеопазването – и лекари, и сестри, и друг персонал, е уморен, защото е пренатоварен. В същото време говорихме как трябва да се увеличават доходи, за да има мотивация да не напускат лекари и сестри България, допълни д-р Кокалов.

Той е убеден, че начинът на финансиране в здравеопазването трябва да се промени. За съжаление разликите в заплащането не само между София и провинцията, но и в отделните болници на един и същи персонал, са огромни, каза още д-р Иван Кокалов.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад