Как се опазват паметниците на културата, разговор с арх. Любо Георгиев
Предаване: Денят започва, 14.02.2022
Събориха поредна къща в столицата, носеща духа на Стара София. За институциите всичко е чисто, за софиянци обаче е въпрос на бранене на историята на града, която носят подобни сгради.
„За пореден път се случва подобен казус поради грешките и проблемите в цялата система за опазване на културното наследство – от процеса на изследване кои обекти са ценни и да бъдат обявени, до това да бъдат опазени“, каза арх. Любо Георгиев от Сдружение за градски политики в „Денят започва“.
„В София има над 1400 обекта недвижимо културно наследство. 800 от тях са само декларирани, което значи, че присъстват в списък и поради някаква причина са сложени в него. Но за много от обектите не са направени режимите и не са обявени. На практика не знаем защо и с какво са ценни, по какъв начин трябва да се опазят и какво може да се прави с тях. Само 600 от 1400-те обекта, имат обявен статут“ изясни той.
Георгиев коментира, че има „голяма каша“ с документацията на обектите. Част от нея е в хартиен формат и това пречи за осмислянето кое е ценно, както за обществото, така и за специалистите. Невидимостта на данните спомагат да бъдат по-лесно манипулирани.
„В Националния институт за недвижимо културно наследство работят специалисти, които вместо да се занимават с оценка, деклариране, вписване на режими и т.н., те отделят основното си време в папки, хиляди преписки, картончета поради архаичността на системата“, съобщи той.
Архитектът допълни, че процесът трябва да е свързан с дигитализация на цялата информация, която се отнася за един обект. А за това са нужни пари.
Вижте целия разговор във видеото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News