Каква са организацията и мерките за новата учебна година

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Новата учебна година е изправена пред пика на четвъртата вълна от коронавирус. Макар голяма част от обществото да подкрепя присъственото обучение, формата пряко зависи от епидемиологичната обстановка в страната.

В студиото на "Денят започва" темата коментираха Юлиан Петров от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", Мая Зафирова, директор на 140 училище "Иван Богоров" в София и Пламена Николова от Национална мрежа за децата.

Според Пламена Николова е най-добре учебната година да започне присъствено и да продължи така, докато епидемиологичната обстановка позволява. Според нея обаче ненавременно предприетите мерки са вероятност пика на новата вълна да съвпадне с началото на учебната година.

Директорът на училището подчерта, че всички необходими мерки отдавна са отработени и че учебната година може да бъде проведена спокойно.

От синдикат "Образование" твърдят, че децата трябва да започнат присъствено. Юлиан Петров не смята, че държавата е виновна, тъй като говорим за образование, което по принцип е сред подредените сектори в държавата. Той е сигурен, че образователните институции са подготвени за всички варианти на обучение.

"Нека не използваме образованието и нашите деца за политически цели, защото първото затваряне в края на миналата година дори закъсня, но второто затваряне нямаше никакъв ефект, нямаше никаква заболеваемост, нямаше болни учители и ученици и всъщност децата се изпълваха с политически цели", каза Юлиан Петров.

Мая Зафирова твърди, че и до момента родителите имат възможност да не пускат децата си на училище, но обикновено трябва да посочат наистина основателна причина за това.

"Нека наистина повече родители бъдат спокойни, че в училищните сгради условията са добри. Сигурна съм, че всички колеги в момента това правят, те подготвят колкото се може по-добри да бъдат условията за старта на новата учебна година. Малките ученици трябва да бъдат присъствено постоянно и по-големите, доколкото е възможно, максимално повече", заяви директорът на 140-о училище.

Според Пламена Николова много се спекулира с думата "дискриминация" по отношение на ваксините.

"Ако действително, искрено всички твърдят, че биха искали да не натоварваме здравната система и да не употребяваме лекарското съсловие за поредна, трета вече зима, трябва да направим всичко възможно това да се случи и един от инструментите, с които не разполагахме предните вълни бяха именно ваксините", каза Николова.

По думите на Мая Зафирова децата имат нужда да общуват със съучениците си. Тя заяви, че в нейното училище са осигурени устройства, с които да се улесни онлайн обучението.

Изследване на синдикат "Образование" показва, че ваксинираните и преболедували учители са повече, отколкото е обявило Министерството на здравеопазването. Според друго изследване 46,3 % от учителите нямат собствено дигитално средство. Юлиан Петров подчерта, че учителите са се изтощили да работят в електронна среда.

Какво казаха те вижте във видеото!

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад