Какви са причините за увеличаването на цените? Анализ на икономистите

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Последните месеци наблюдаваме осезаемо повишаване на потребителските цени, но това не е изненада. Защото производствената инфлация вече е двуцифрена и това води до реакция и с потребителските цени, т.е. цените, които усещаме, когато влезем в магазините. Има подобен натиск и той те първа ще се засилва. Това каза Владимир Сиркаров, икономист от Съвет по икономически и публични политики, УНСС в "Денят започва".

"Ковид и фискалните стимули са едно много добро оправдание, за това, че цените се увеличават. Това, което наблюдаваме в момента, е в резултат от дългогодишната политика на централните банки. Както знаете Федералният резерв и Европейската централна банка не спират да печелят пари. Поради това, че България е тясно свързана със страните от еврозоната, ефектите от паричната политика се пренасят", уточни доц. Григор Сарийски, Институт за икономически изследвания, БАН.  

Той допълни, че парите в обращение в България се увеличват с двуцифрени темпове, а брутният вътрешен продукт се увеличава с 3-4% на реална база. Нормално е, когато има такова нагнетяване на парите в обращение и то несъразмерно спрямо стоките, да има едно рязко освобождаване на инфлацията.

"По три линии може да се контролират цените - централните банки със своята парична политита, правителствата чрез антиинфланционна фискална политика, регулаторни институции, които се грижат за контрола върху цените", изясни Владимир Сиркаров.

Вижте целия разговор във видеото.
 

Акценти
Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад