Президентът Радев отказа да подпише указ за назначаване на правителство с премиер Горица Грънчарова. Как да го разглеждаме - като принципно решение или като част от конфликта му с Делян Пеевски? Темата коментираха в "Денят започва" социологът Евелина Славкова и журналистите Константин Вълков и Александър Симов.
Според Евелина Славкова възможно е атаките на Делян Пеевски спрямо президента, използваните епитети да са провокирали у него тази реакция, която социологът не смята, че е безсмислена. По думите ѝ президентът подписва състава на правителството и в този смисъл носи някаква отговорност и може да изяви претенции по отношение на това какъв да бъде съставът.
Константин Вълков отбеляза, че с това действие на президента още повече хора се убедиха, че изборите зависят от това кой е министър на вътрешните работи, което не е добре, това е най-лошият сигнал от всичко. Добрият сигнал, според журналиста е, че разделението на властите в България проработи.
"35 години след началото на прехода ако трябва с една дума да се определи това, което се случва в България, мисля, че най-хубавата дума е спонтанно. Няма жанр, който да ми харесва повече в българския политически живот от т.р. спонтанен протест", отбеляза Вълков.
"Протестите в защита на Калин Стоянов не започнаха вчера. Принципът е, че Калин Стоянов е незаменим. Идеята, че Калин Стоянов трябва на всяка цена трябва да е вътрешен министър е много по-лош знак от всичко останало", припомни Александър Симов.
Според него трябва да си отговорим на въпроса с какво толкова незаменима е тази фигура, че става причина за хронична криза от година и половина насам, за кого е ценен.
Какво става и в ДПС, зад кого ще застанат избирателите на партията и политическите им представители - вижте целия коментар на анализаторите.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News