Международните процеси и българската политика - можем ли да бъдем и с Брюксел, и с Вашингтон
Предаване: Денят започва, 30.04.2025
Българската вътрешна политика на фона на интересната международна обстановка, след критиките на държавния глава към правителството по време на софийската местна политическа драма и обществените настроения около предмета "Добродетели и религии". Наши гости бяха политолозите доц. Петър Чолаков и доц. Стойчо Стойчев.
Българските политици винаги са в тежка позиция, когато има конфликт в международното положение. Позициите са сходни, всички говорят за единение, за мир, за прогрес и т.н. Тук има един привиден комфорт, но когато има разделение, българските политици, може би защото от тях се очаква да вземат страна, започват да изпитват такъв тежък дискомфорт, че някои дори губят ума и дума. България може да има активна външна политика, но това не е задължително да се случва винаги в някакъв вид унисон с международното положение, смята доц. Стойчо Стойчев.
Според доц. Петър Чолаков няколко български политици през последните години се опитват да играят на двата фронта - едновременно с Кремъл и с Путин, а от другата страна се балансира с Брюксел. Проблемът е, че понятието "авроатлантизъм" се разцепи и загуби смисъл.
"Иначе тук ще се чака да се види кой е по-силният, за да се заложи на него. Но от гледна точка на интересите, които са в правителството и това, че като че ли Пеевски все повече се превръща в реалния министър-председател на тази държава, мисля, че повече ще бъдат метаните по посока на Вашингтон, за да може да махне черната прокоба, която е легнала върху този представител на българския политически елит."
Доц. Чолаков допълни, че правят това, което им кажат.
"Кланят се на едните, кланят се на другите, за самостоятелна политика. мисля, че не е сериозно да се говори."
Вижте целия разговор във видеото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News