"За" и "против" споделеното родителство: Гарантирани ли са равните права на родителите след раздяла?
Предаване: Денят започва, 30.04.2025
Първият протест - в подкрепа на споделеното родителство, ще се проведе в 16:00 часа пред сградата на Министерски съвет. В 18:00 часа пък ще се проведе протест под надслов "Не ме делете с родителски войни". Тогава ще се съберат хора, които са против законодателните промени, приети на първо четене в Народното събрание. А какви са те?
От ГЕРБ-СДС предлагат въвеждане на възможността за съвместно упражняване на родителските права при развод, а пък законопроектът на "Възраждане" предвижда равнопоставено третиране на двамата родители при прекратяване на брака по отношение на присъждането на родителските права. От "Има такъв народ" пък искат минимален срок от поне 4 месеца, в които единият родител да прекарва време със своето дете.
Слави Несторов от фондация "Споделено родителство": "Вярвам, че тез промени ще донесат едно по-щастливо съжителство. Едни по-щастливи деца, защото в момента децата дали да бъдат на едното място или на другото място. В момента законът дава предимство на единия родител, а другият родител го поставя в ситуация, в която той няма достъп до детето".
Слави Несторов изрази вяра, че законът за споделеното родителство, което не е автоматично наложено, не е задължително, а е оборима презумпция за споделено родителство т.е. ако има насилие, или има други препятствия, тогава тази презумпция няма да може да се изпълни.
"Споделеното родителство ще позволи на детето да има емоционален и психологичен, и физически контакт, минало време и с двамата родители. Това е нормалното за едно дете. Нашите опоненти казват, че разделяме детето на две - ами в момента в съшествуващите режими, в които единият родител присъства четири дни в месеца - то не си ли приготвя пак куфара. Вярвам, че споделеното родителство ще даде тази възможност децата да бъдат щастливии да растат в една по-здрава среда ".
Родителското отчуждение е сериозен проблем в сегашното законодателство. Когато единият родител настройва детето да не харесва другия родител. По думите му това ще бъде максимално избегнато, ако има минимално време.
"И пак - споделеното родителство не означава 50 на 50. Означава минимални 30%, доказани от всички европейски държави. Тогава ще избегнем максимално родителското отчуждение".
Любомир Петков, който е баща, борещ се за повече споделено време с детето си, разказа, че в момента много често се чува как един баща няма смисъл да се бори за своето дете, защото законът е такъв, че в повечето случаи правата отиват при майката. Има и обратните случаи, допълни той.
"Но чисто статистически превесът е много ясен".
Любомир Петков показа видео с бащата на Адриан, който беше малтретиран от пастрока си в Пловдив, който изрази надежда законовите промени да бъдат подкрепени по най-добрия начин и "поне малко да успеем да стигнем останалите държави в Европа".
"Против" промените в Семейния кодекс:
Анелия Горгорова обясни, че протестът, който организират пред Съдебната палата, не е жени срещу мъже, но факт е, че "голяма част от жертвите са жени и деца, които не могат да бъдат защитени адекватно".
"Преди да се премине към някакви промени в Семейния кодекс, каквито са предвидени в трите законопроекта, трябва да се види как да бъдат разрешени основните проблеми. Ако родителите смятат, че съдът може да им реши чисто човешките конфликти като родители - това няма как да се случи".
Адвокат Андрей Дамянов каза, че една от избягваните теми от застъпниците на "принудата децата да бъдат подлагани на споделено родителство, е темата за домашното насилие. И ако бъде приета поправка, която "принуждава децата да прекарват 4 месеца с родителя, който е упражнявал насилие върху него - това би било непростима грешка на законодателя".
По думите на Анелия Горгорова поправките в закона са лобистки, прокарани тихомълком от фондации.
За промените в Семейния кодекс:
Адвокат Росен Рашков контрира, че казаното не отговаря на истината.
"Тук говорим основно за интереса на защита на децата. Нямат нищо общо конфликтите на родителите, защото децата стават заложници на на егото на своите родител, а целта на законодателя, а и на съда в практиката си е да постигне среда. Да постигне условия, които са близки до тези, ако родителите живееха заедно. Едно дете винаги има нужда от майка си и баща си. Винаги така е било и винаги ще бъде така".
По думите му промените в Семейния кодекс целят да се приближим максимално към тези условия, ако родителите живееха заедно. Максимално време да се прекарва с майката и бащата без да се прави разлика между двете страни, уточни адвокат Росен Рашков.
"Домашното насилие няма общо с тези промени. Защитите и в момента ги има и бих казал, че често се ползва като бухалка този закон, когато родителите водят тази война и децата много често стават заложници на нея. Тези промени целят точно това".
Още подробности вижте във видеото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News