Идва ли краят на авторското право? Разговор в "Денят започва с култура" с Олаф Стокмо - генерален секретар на Международната федерация на организациите за репрографски права (IFFRO), и Дамян Яков - председател на УС на "РЕПРО БГ".
Над 90 процента от копираните в копи-центровете в университетите произведения - учебници, монографии, изследвания, са защитени, а техните автори не могат да получат хонорари за повече от 300 до 500 екземпляра. Именно университетските преподаватели са едни най-ощетените по отношение на репрографските права, каза Дамян Яков и поясни, че отчисленията за репро права не се прави за сметка на цената, а се прави от притежателя на копирната техника. "Тази сума може и да се раздели и най-често се прави така - тя се разделя между вносителите, дистрибуторите и продавачите на техника и самите копи-центрове. Става дума за минимални отчисления, които не постъпват анонимно в бюджета. Това не са данъци, тези пари не отиват и не се смесват с всичко онова, което се чудим къде по-напред да налеем. Това са пари, които директно при носителите на права, при авторите, при преводачите, при университетските преподаватели, при учените, при журналистите и при издателите", обясни Яков.
Според Олаф Стокмо ясно се вижда, че интернет и цифровата употреба има известна роля в обучението на учениците и студентите, но когато те наистина искат да учат, обикновено принтират материалите и ползват твърдите копия. Моделът на IFFRO за функциониране на авторското право и репрографските права работи в много държави по света. Федерацията ни има членове в повече от 80 държави и в много от тях - Франция, скандинавските държави, САЩ, Австралия, Германия, Австрия, Словакия, Словения, системата функционира отлично, подчерта Стокмо. Има различни модели и в България се опитвате да следвате германския модел като цяло, каза още той и отбеляза: "В България има законодателство, което предполага ползвателите да възнаграждават авторите и носителите на права, но, за съжаление, това законодателство не се изпълнява."
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News