Българите в Букурещ без църква

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Повече от четири години българите в Букурещ са без църква. Десетки български семейства, православни християни са принудени да посещават Румънски църкви, тъй като българската е отнета през 2009 година. Това стана ясно при откриването на първия информационен център на българската общност в Букурещ.

Българската общност в Румъния има църква от 1954 година, когато Румънската православна църква преостъпва за ползване на българите храмът „Свети пророк Илия“. През 2009 година обаче румънската партиаршия отнема сградата с мотива, че българската общност е малобройна, а стотици румънци желаят да черкуват във въпросната църква.

Антон Качев – българин в Букурещ: „Всъщност ние загубихме една част от българското в Букурещ, където не трябва да забравяме, че Букурещ е един град, изграден и от българи. Това все пак ни е вярата и трябва да си я върнем!“

Проф. Лука Велчов – българин в Букурещ: „Просто сме отчаяни, защото българските управници всичко са разпродали, оставиха ни голи и боси! Как си позволиха да дадат това нещо на румънската държава не разбрах. По най-мошенически начин! Просто ни изпъдиха и никой не ни защити! Българската патриаршия спят."

Георги Марков„Тази българска църква е загубена поради небрежието на самите нас българите, политиците и може би хора от църковната общност.“

За този проблем българските граждани, които живеят в Букурещ, споделиха при откриването на първия информационен център на българската общност в Румъния.

Проф. Лука Велчов – българин в Букурещ: „За българите в Букурещ смятам, че ще бъде едно средище приятно, където ще могат да се запознаят с доста неща. Можем да им помогнем свързано със законите на Румъния, с това, което е най-изгодно да развиват тук, където могат да работят."

Антон Качев – българин в Букурещ„Този офис всъщност дава една добра основа хората все пак да имат едно хубаво, модерно място, където да се срещат дори в ежедневието.“

По време на откриването на центъра от посолството ни в Румъния обещаха, че ще съдействат за създаването на нова българска църква в Букурещ.

Чавдар Димов – зам. ръководител на българското посолство в Румъния: „Мога с две думи да ви кажа, че се полагат сериозни усилия за възстановяване на възможността българите да посещават българска църква. Направено е всичко, което е могло да се направи на ниво посолство. На всички нива, на които е било възможно, въпросът е поставен.“

В новия информационен център могат да се събират всички българи, които живеят, работят или учат в Румъния. Засега веднъж седмично там ще се провеждат срещи, на които нашите сънародници ще обсъждат проблемите и заедно ще честват всички национални, православани и лични празници.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад