За надеждността на лабораторните изследвания

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Пловдивчанин съди България в Европейския съд за правата на човека заради липсата на единен стандарт в лабораторните изследвания. Мъж бил лекуван успешно от вирусен хепатит във ВМА, но решава да следи състоянието си с изследване на всеки три месеца. Резултатите били шокиращи - според тях се налагало да му се трансплантира нов черен дроб.

В лабораторната медицина у нас има установени действащи стандарти, които регламентират работата на профилираните лаборатории. Същността на измерванията, обаче, е такава, че в една и съща лаборатория в два различни дни пациентът ще има различни резултати за определени показатели, каза в "Денят започва" д-р Недялко Калъчев - собственик на една от най-големите лаборатории у нас. Конкретният случай произтича от недобрата практика у нас пациентът да отива сам в лабораторията, да получава резултатите от изследванията, след което да ги тълкува и да си поставя диагноза и накрая да се самолекува, добави той.

Мисля, че на много места се допускат грешки при самата лабораторна диагностика, каза по телефона д-р Стойчо Кацаров - председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването. "Трябва да се знае, че в България няма нито една референтна лаборатория, която да служи за сравнение на другите", подчерта той.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад