Да бъдеш лекар в България - невъзможна мисия

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Семейство лекари във Видинско пътува десетки километри, за да лекува хората в няколко малки села, отдалечени от областния град, разказват Анжела Каменова и Станислав Калинов в "Денят започва". От скоро посещава село Раковица, което щеше да остане без лекар, защото досегашният не отговаря на изискванията на Здравното министерство. В малките села няма интерес към лекарските практики, казаха от Здравната касата и предлага мерки, за да се запазят тези, които сега работят.

Доктор Александров и доктор Александрова лекуват хората в 14 населени места, някои от тях с по 50-тина жители. От три месеца се грижат и за пациентите в село Раковица, след като договорът на предишния лекар бил прекратен. Съгласили се заради настоятелната молба на кмета. С пациентите в Раковица практиката им не се увеличила много.

"Здравноосигурените в нашата практика в момента, със записаните в Раковица, са 1 650 на двамата, което е добре за нормалното функциониране, но те са много разпокъсани. Просто проблемът е, че много пътуваме. Ако не пътуваме, няма как. Няма и желаещи колеги да дойдат, защото тази практика е доста малка", коментира д-р Александър Александров.

За да открият филиал в Раковица ремонтирали помещения в бившата здравна служба. Селото посещават два седмично, но хората и на това са доволни.

"Ако нямаше лекар, щеше да бъде наистина трудно тука. Повечето хора са възрастни и няма къде да си намерят друг личен лекар. Ние сме много отдалечени. За една рецептурна книжка да ти напишат рецепта, трябва да ходим на 50 километра. Те два пъти идват в седмицата. Справят се  и двамата - учтиви, любезни", казват пациентите.

"Направо са ни спасили и са много точни - идват винаги и редовно", добавя кметът на Раковица Николай Ненчев.

През цялата си кариера семейство Александрови са работели като общопрактикуващи лекари. Трудно им било едновременно с това да завършват специализацията си. В цялата област като тях са малцина.

"Аз не виждам млади новозавършили да започват такава работа като нас", отбелязва д-р Александров.

Заради липсата на интерес лекарски практики в отдалечите от областния град села остават незаети. Така е в Рабиша, където от години няма лекар.

От Здравната каса предлагат промени, за да останат пациентите в малките населени места, в които практиките все още не са закрити.

"Когато по някаква причина практиката остане вакантна, в този момент пациентите започват да избират други лекари, тъй като няма нормативна възможност да се съхрани тази практика. Считам, че би могло да се мисли за около месец или два един служебен избор на лекар от директора на районната здравна каса или Българския лекарски съюз, за да може да се потърси решение тези практики да бъдат съхранени за след това", коментира д-р Владимир Вълчев, директор на РЗОК-Видин.

Десетки села във Видинско са без постоянно присъствие на лекар, а поне четири лекарски практики все още не са заети.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад