Депутатите за очакванията през политическата 2016 г.

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Новата парламентарна година започна тази седмица. За очакванията през политическата 2016 г. в студиото на „Денят започва“ са депутатът от ГЕРБ Данаил Кирилов, депутатът от Българската социалистическа партия Филип Попов, депутатът от Движението за права и свободи Хамид Хамид и Димитър Делчев, депутат от Реформаторския блок.

„Аз искам да изразя съболезнования към близките на момчето и да кажа, че това убийство наистина шокира всички нас. Първо, защото става въпрос за един млад човек, на второ място, защото ние не искаме да виждаме България като една мутроподобна държава, в която проблемите се решават с бой на улицата. Всъщност, когато липсват институциите, тогава вече хората взимат нещата в свои ръце и тогава всички тези, които както виждаме по последните убийства, които станаха, се саморазправят по между си, се саморазправят и с нормалните хора, нормалните минувачи на пътя“, каза Делчев.

Попов се съгласи с него относно липсата на институции. Той каза, че не могат да съществуват институции там, където хората се саморазправят и според него проблемът е, че липсва държава и затова действат „законите на джунглата“. „Този процес трябва да тръгне да се изправя и трябва да се върне вярата в институциите. Това обаче не става, когато примерно изпълнителната власт както е в сегашното Народно събрание няма никакъв диалог със Законодателната власт“, каза депутатът от БСП.

Окръжната прокуратура във Враца промени обвинението срещу убийците на Тодор, след като първо каза лека телесна повреда. Това вади друг въпрос на преден план – „Колко убийци в България са се разминали с някакви леки наказания?“

Депутатът от ДПС каза, че няма точни данни колко от убийците в тази държава са се отървали, но според него причината за тези случаи е липсата на уважение към държавата и изграждането на едно истинско общество, което умее да защитава своите интереси.

Вчера станахме свидетели, че независимостта на Висшия съдебен съвет беше поставена под съмнение с един смс, който премиерът изпрати на Лозан Панов.

„По закон и Конституция ВСС не докладва на Изпълнителната власт и на премиера, а той докладва на Законодателната власт. Като цяло съдебната система би трябвало да докладва на Законодателната власт и затова ВСС по-скоро трябва да се фокусира върху това да дава своевременно и точно своите доклади на НС, а от там нататък вече цялата съдебна реформа, която ние сме похванали да продължи по един наистина дълбок и радикален начин, така както ние от Реформаторски блок отдавна сме заявили, че искаме. В много кратки срокове трябва да се приемат редица правила, едно, от което е явното гласуване във ВСС и между другото тук ще се види и разликата от тук нататък във функционирането на ВСС. Не знам дали този конкретно, тъй като той на няколко пъти доказа, че пропуска редица важни случаи, които изискват укрепването на независимостта на Съдебната власт, а по-скоро да направи институцията по-прозрачна и възможна за контрол отвън“, каза Делчев.

„Конституционна криза имаше още със стартирането на т. нар. съдебна реформа, защото тя се стартира неправилно според мен и моята парламентарна група, защото виждате, че няма и никаква промяна след промените на Конституцията и няма и да има“, каза Делчев.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад