До къде ще стигне генното модифициране?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Британските власти позволиха провеждането на проучване, което да модифицира гените на човешки ембриони. Целта на учените е да разберат в дълбочина как се развиват здравите човешки ембриони и как да подобрят резултатите от ин витро опложданията.

Процесите на генетична модификация не могат да бъдат спрени, трябва да бъдат регулирани, заяви проф. Атанас Щерев в предаването „Денят започва“. „Има една максима – че всичко в науката, което може да бъде направено, ще бъде направено“. Той е на мнение, че тези процеси са започнали да се развиват бурно преди около 35 години, когато се е родило първото бебе ин витро.

„Ембрионът не е част от хората, той не е правен субект и съответно няма права, които да нарушаваме“, обясни Стоян Ставру, доктор по гражданско и семейно право с особен интерес към биоетиката и съвременната медицина. "Това, което предлага законодателството като отговор на въпроса за достойнството на човека и на човешкия ембрион, е фактът, че има времево ограничение до 14-ия ден, в който може да се извършат научни изследвания с човешкия ембрион, както и забрана този ембрион да бъде поставян в тялото на жена и да бъде износена бременност с него“, заяви той.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад