За първи път след 128 години откриха храм в Ямбол

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В Ямбол на един от най-големите християнски празници Сретение Господне беше открит нов храм. Това е първият новопостроен православен храм за последните 128 години и четвъртият за града.

Храмът „Успение на Пресвета Богородица” е изграден основно с дарения в т. нар. бежански квартал, който вече е един от най-населените в Ямбол, но досега никога не е имал църква. Идеята за построяването му е възникнала преди десетина години, когато е положен основният камък, но реално строителството започва на 1 ноември 2010 г. Хората от квартала са много доволни, защото най-после и те имат своя църква.

За ямболлии откриването на новия храм е голям празник.

Любомир Котев, писател: "Ние сме оцелели благодарение на християнството, на православието и благодарение на тази традиция да славим Бога чрез тези великолепни храмове... Ние живеем във време на измислени герои и измислени събития, слава Богу, че все още има свестни хора, хора, които могат да подарят храм, които могат да опазят святото, нашата идентичност, които могат да пренесат вярата и българщината през времето."

Главни ктитори на храма са семейството на строителен предприемач от Ямбол – Кольо, Христина и Магдалена Колеви. Още преди пет години той изгради като дарение грубия строеж на църквата, но след това преживя нещастието да загуби сина си, който като архитект също е участвал в изграждането й. Днес храмът е с посвещение на арх. Жельо Колев, сякаш за да докаже, че една човешка трагедия може да донесе и надежда, и упование за повече духовност у хората.

Кольо Колев, основен дарител: "Ямболската общественост знае, че аз бях поел ангажимента да изградя грубия строеж на храма, разбира се нещата се проточиха и аз бях си вземал вътрешно решение в себе си този храм по малко, по малко да се отделят средства и да се сътвори, но след като ни сполетя това нещастие, аз реших, че трябва по най-бързия начин този храм да го осветим... да пребъде и неговото име."

Литургията за откриването на храма беше отслужена от Сливенския митрополит Иоаникий в съслужение с ямболски свещеници. Той насърчи хората да търсят успокоение и духовна радост в новия храм.

Сливенския митрополит Иоаникий: "Тука е духът на правдата, духът на любовта, духът на добродетелта, затуй храмът Божи е училище за благочестието..."

Храмът е построен по проект, дарен на Ямбол от архитект Любомир Семерджиев, но той не включва само църква, а и цял духовен комплекс.

Любомир Семерджиев, архитект: "Това е един духовен ансамбъл. За това помогна и самата ситуация, тъй като теренът беше наклонен в южна посока и даде възможност да направя проект, който е в две нива. Горното ниво, както виждате, е основната църква, която е кръстокуполна, а в ниския атриум от там се влиза в духовно културен център, който има и параклис на Свети Никола..."

Като архитектурен ансамбъл храмът кореспондира с традициите на градската църковна архитектура от 30-те години на миналия век, но вътрешният му интериор е направен по модерни технологии.

Любомир Семерджиев: "Това е било моето архитектурно виждане, че храмът трябва да носи една изключително добра градска архитуктура, която е горе долу в стила на най-добрите български образци пак казвам в началото на миналия век. И смятам, че с материалите, които е изпълнен, облицовките, ще имат изключително траен характер... Архитектурата, която е в интериора, е доста семпла, но според мен доста силна, защото независимо, че това е една препратка към 30-те години, все пак трябва да се знае, че храмът е построен в началото на този век и цялата стилистика е ориентирана в тази посока."

При откриването на църквата в залата беше експонирана изложба на картини и икони на най-добрите ямболски творци.

Любомир Семерджиев: "В залите ще бъдат експонирани изложби, ще бъдат правени различни духовни и културни събития. Там ще се провеждат и неделното училище, както и друг тип лекции. Така че аз се надявам, че бъдещето ще покаже необходимостта от създаването на такъв ансамбъл."

Освещаването на храма предстои, но той вече е отворен за миряните. От архиерейското наместничество твърдят, че вече има много запазени дати за провеждане на сватби и кръщенета, а хората от квартала са удовлетворени, че вече и те имат духовен дом.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад