Расте, но не старее. Разговор с кмета на София Йорданка Фандъкова

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Столичният кмет Йорданка Фандъкова е гост в студиото. С нея разговаряме за проблемите на столицата. Какви ремонти предстоят? Ще има ли промени в цената на водата? Ще се повиши ли цената на билета за градския транспорт? И още - за политическите рокади.

Във връзка с опитите за промени или подмени в учебниците и споровете, които се завихриха около тях, Йорданка Фандъкова, която е бивш учител и директор на голямо софийско училище, смята, че желанието за такива промени са по-скоро прояви на недостатъчен професионализъм при продължаването на реформите в българското образование. Като образователен експерт, тя отбеляза, че това, което предстои, е представяне на учебните програми, но на тъмно, без дискусии и по погрешен начин. Всички имаме отношение към образователната система и всички трябва да се включи в дискусиите, убедена е Фандъкова. Освен това, учителите трябва да имат ключова роля в подготовката на учебната програма, но при широк дебат с експерти и родители. А министърът да има визията за това какво трябва децата да знаят, какво да умеят, какви компетентности да имат и най-важното - как да ги възпитаваме. Това е политическото задание, а списъкът с произведения оттам нататък няма да бъде толкова важен, защото те ще бъдат ясни, смята Фандъкова. Тя се надява, че с избора на нов министър ще се промени и погрешния подход, а системата ще се успокои. Затова тя предлага на следващия министър да поиска от Народното събрание отлагане на сроковете за предлагане на учебните програми, за да даде възможност за успокояване на системата, да започне един много активен диалог с цялото общество.

Столичната община има пряко отношение към условията, при които се обучават и възпитават нашите деца. Затова един от основните приоритети, залегнал и в бюджета за тази година е образованието. Става дума за инвестиции в строителство на нови детски градини, на в модернизация на училища и детски градини, в енергийната ефективност, чрез която се спестяват средства. За това Фандъкова призова училищните управи да се обърнат към Сдружението на общините, където има експерти, а те биха помогнали за целия процес. Според нея има стройна система за взаимодействие между общинското финансиране и делегираните бюджети на училищата. Тя даде пример с цялостния ремонт на столичната математическа гимназия.

По различните програми сградите на над 30 училища и детски градини ще бъдат санирани, което включва саниране, подмяна на инсталациите, някъде и горивната база - от течно на газово гориво. Ефектът, по думите на кмета Фандъкова, е много голям - от 30-50% се намаляват училищните разходи за отопление.

Ще направи ли общината, която е едноличен собственик на Топлофикация, преглед на юридическите практики на столичното топло. По отношение на тези около 300 лв., които потребителите плащат допълнително, за юрисконсултски хонорари, Фандъкова каза, че предстои сериозен разговор с ръководството на топлофикация. Кметът и Общинският съвет са поискали от ръководството на топлофикация да не изненадва гражданите със стари задължения (част от жалбите засягат именно това). Фандъкова обясни, че назначените от общината преди половин година трима омбудстмана на топлофикация са събрали и изготвили доклад за жалбите на гражданите, който дава препоръки. Тези препоръки ще бъдат внимателно разгледани от Общинския съвет. Тя припомни също, че по нейно настояване преди две години, са отпаднали лихвите върху прогнозни сметки, промениха се наредбите и общите условия, и се заложиха механизми за промяна в изчисленията на сградната инсталация. "Сега настоявам за малките задължения от порядъка на 10, 15, 20 лв. да се работи активно с гражданите да не стига до съд, да се стига до споразумение, но все пак задълженията трябва да се плащат", подчерта столичният кмет.

Защо има 15 000 заведени дела срещу граждани, а те дори не са разбрали за това? Йорданка Фандъкова поясни, че в момента се подготвят новите сметки. За месец февруари гражданите ще получат сметките си с много ясна информация за стари задължения. Това са усилия по посока на урегулиране на отношенията между дружеството и гражданите.

По отношение на очакваното отдаване на дружество "Топлофикация" на концесия столичният кмет заяви, че подготовката е все още в начална фаза. Въпросът с условията, на които трябва да отговаря концесионерът, е сложен. Прави се анализ, а целта да се намерят повече инвестиции в системата - за изграждане и модернизиране а база на топлофикация.

Фандъкова подчерта, че Столична община работи активно за оползотворяване на RDF горивото от вече работещия завод за оползотворяване на отпадъци на София на площадката на ТЕЦ "София", което ще намали нуждата от природен газ с над 10%, но и ще намали наполовина замърсяването на въздуха от ТЕЦ-а. Заводът работи от септември - над 60% от отпадъците на София вече се преработват в него. Още тази година 100% от отпадъците ще влязат в завода и в инсталациите за компостиране.

За снегопочистването Фандъкова каза, че за договорите с почистващите фирми е "важно какви задачи сме заложили и какво е възможно". При този обилен снеговалеж първата задача е била да се осигури движението на градския транспорт и тя е била изпълнена. Втората задача е била да се осигури нормално, но при зимни условия, движение в града. Според кмета фирмите са се справили с някои от задачите, а за неизпълнените дейности от парите за фирмите ще бъдат удържани над 1,7 милиона. Общината плаща само за реално свършена работа, а при други трудности има и допълнителни санкции, отбеляза кметът и допълни, че тази година са заложени повече средства за предварително почистване и миене на улиците.

Много въпроси на зрителите засягат крайните квартали: ще се модернизира ли Модерно предградие, за моста към Обеля, кога ще бъдат преасфалтирани улиците в малките квартали. В отговор Фандъкова каза, че вече са започнали и ремонти по ключови артерии - например, на Околовръстния път между Горна баня и магистрала "Люлин". Тази година обаче са заложени и повече средства, за да се влезе и в кварталите, обяви кметът, за да "да напреднем по отношение на базовата структура на всички райони".

Третата линия на метрото, предупреди Фандъкова, ще затрудни още повече движението в столицата през април, когато започне същинската работа. Ще има цялостно затваряне на бул. "Патриарх Евтимий", така че организацията на движението в центъра ще бъде променена. Кметът призова тези, на които не се налага да влизат в центъра, да не го правят за да се облекчи движението там. Що се отнася до кестените по бул. "Патриарх Евтимий", тя каза, че се полагат максимални усилия проектите да се правят така, че да се засягат минимален брой дървета. Затова ще бъде преразгледан проектът за бул. "Патриарх Евтимий" след бул. "Витоша" - ще има леко преместване на станцията, за да може от едната страна да не се засегнат изобщо кестени, а от другата страна да могат да се преместват дървета. Фандъкова припомни, че при строителството на метростанцията при Софийския университет са били преместени 14 дървета.

По отношение на евентуална номинация на Фандъкова за кандидат-президент столичният кмет заяви: "Предстоят дискусиите. аз лично нямам такива амбиции."

 

 

 

 

 

 

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад