Инициативите на омбудсмана Мая Манолова
Темите в предаването:
"Очевидно става дума за огромна несправедливост, за непазарна цена на черешовите цветове, за извиване на ръце от страна на прекупвачите, производителите, търговците по отношение на производителите и това не се наблюдава за първа година. В този процес продължава да има две страни, които са в отношение силен срещу слаб, властен срещу подчинен, което в крайна сметка води до изкривяване на пазара", каза Манолова.
Тя бе категорична, че цената от 60 ст./кг череши не е пазарна цена и решението според омбудсмана е сдружаване на черешопроизводителите.
"Те искат да се сдружават, защото това е единственият начин да си защитят ефективно интересите, просто имат нужда от подкрепата на държавата и на институциите. Това означава, след като ситуацията и тази година не се е променила, че не сме си свършили работата ние, институциите в България, за да подкрепим тези хора. Другата мярка би била подкрепа за всички, които искат да инвестират в преработвателния бранш и от страна на централната, и от страна на местната власт", каза Манолова.
Според омбудсмана цените ще бъдат различни, ако има повече преработвателни предприятия в районите, в които традиционно произвеждат череши, защото върху този пазар в момента също има монополни влияния.
Днес Мая Манолова организира приемна в Кюстендил, където ще приема сигнали за нередности от всякакво естество. Там тя ще разговаря с черешопроизводители, от които ще се информира изцяло за проблемите. Манолова работи за координирани действия с министерството на земеделието.
Омбудсманът очаква да набележи мерки съвместно с миньорите, чрез които те да бъдат подкрепени при предстоящото съкращение в рудник "Бобов дол".
"Важно е Агенцията по заетостта, с която институцията ми работи много добре и която е реагирала много адекватно в предни случаи на съкращения, включително и на миньори, да се намеси отново, да изпрати свои изнесени екипи на място, така че случаят на всеки миньор, на всеки работник в рудника да бъде разгледан индивидуално, така че да му се предложат възможности за друго работно място в Дупница, Кюстендил, София, някъде в региона, което отговаря на неговата квалификация. Също така да се включат в действие многобройните програми, с които разполага Агенцията за преквалификация за натрупване на допълнителни умения", каза Манолова.
"Това ще бъде тежка драма за Бобов дол, готова съм да прекарам колкото време е необходимо, за да помогнем на тези хора да вземат живота си в ръце. Ще има огромен проблем с тяхното пенсиониране през следващата 1 година", продължи омбудсманът.
Вчера Мая Манолова пък се срещна и с протестиращите родители на деца с увреждания и с хора с увреждания.
"Тези хора са герои, те се грижат за децата си с минимална подкрепа от институциите в България и въпреки това - не се отказват. 2 години моят екип работи заедно с тях за приемане на Закон за личната помощ, който да регламентира по справедлив начин асистентската грижа. Ние сме изработили законопроект, работим по него повече от 1 година. Основните положения са свързани с необходимостта на един човек с увреждания от лична помощ да се преценява след индивидуална оценка. В момента парите се раздават на калпак. Да се прекрати проектния принцип в асистентската грижа, тъй като няма устойчивост. Човекът с увреждане сам трябва да може сам да избере своя асистент, както и да посочи от какво точно съдействие има нужда", каза омбудсманът.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News