Изгубени в прехода – разговор с Димитър Бочев и Бойко Ламбовски

Предаване: Панорама, 14.11.2014

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Очарования и разочарования, какво означава свобода и изгубихме ли се в прехода - тези теми дискутираха в студиото на "Панорама" писателят Димитър Бочев и поетът Бойко Ламбовски.

По време на масовото шествие към "Александър Невски", където се състояла огромна демонстрация през ноември 1989 година, Ламбовски си спомня, че на десетата минута му е станало скучно и поел на обратно.

"Защото усетих огромния заряд от бъдещи разочарования, с който ще се плати за този възторг. Хората, които се стичаха нататък, вероятно си представяха, че след година-две ще стане България като Западен Берлин. Като тази витрина на благоденствието, която те са виждали отдалече в Кореком вероятно. Усещах, че няма да се случи това, а ще има хиляди и хиляди поломени съдби, както уви и стана", коментира поетът.

Бочев призна, че разочарованията са факт, но според него очарованията също и те доминират.

"Името на доминиращото очарование се нарича свобода, а тя не е празна дума днес. Защото свобода значи правото да псуваш царя, нищо повече. Какво ти ще направиш с тази свобода, си е твоя работа. Свобода не значи благоденствие, а изборът да тръгнеш по един или друг път", заяви писателят.

"Това, което се случи и това, което се опитваме да анализираме вече 25 години, доказва единствено, че свободният човек може да реализира своята свобода и в най-страшния режим. Както и приятелят на Митко Бочев - Георги Марков успя да го стори. Един свободен човек, който успя да реализира целия потенциал на своята личност, уви това завърши трагично. И обратното - човек може да бъде несвободен, може да бъде ужасно несвободен и в една демократична страна", добави Ламбовски.

Според Ламбовски "Задочните репортажи" на Георги Марков е едно от най-образователните четива, които ще помогнат на младежта да разбере голяма част от истината за тоталитарния период, но и да се наслади на вътрешно свободната личност с блестящо перо

Гостите в студиото, обаче, признаха, че има много българи, които не признават Марков. Според Бочев това е така, защото не го познават.

"Георги Марков беше писател от изключителна величина, писател от европейски мащаб, с един радикален език, с живописни сюжети, с шекспирово остроумие. Просто неговите книги не се знаят", заяви Димитър Бочев.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад