Как се учи китайски език

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Обучение по китайски език започва активно в три бургаски училища. Идеята се зароди след споразумение с далекоизточната страна за жп линия, по която ще се доставят стоки от Китай през Бургас към цяла Европа. Часовете ще се водят от две млади преподавателки, които пристигнаха в Бургас и в момента се запознават с обстановката в учебните заведения. Повече по темата в "Денят започва" разказват Мария Салабашева и операторът Ани Високова.

Дзън и Ли са на 24 години, но вече имат опит с преподаването на чужденци. В столицата на Китай - Пекин, и двете са водили класове, България обаче е първата държава, където им предстои да работят в реална среда.

Лин Ян Лий: “Много се радваме, че сме тук, макар че сме малко нервни, за първи път ще обучаваме ученици извън Китай. Надявам се, че по време на обучението ще се сработим с учениците. Всички са много мили с нас и ние ще дадем най-доброто от себе си да предадем възможно най-много знания по китайски език. Кой знае, може пък да ги запалим по китайската култура и някой да поиска да посети Китай някой ден.”

От няколко дни двете млади момичета се запознават на място с учебната среда, в която им предстои да работят.

В този гостоприемен 10. клас в Природоматематическата гимназия двете преподавателки бяха топло посрещнати с карта на Китай и специален поздрав, изписан на училищната дъска.

БНТ: Какво е написано на дъската?

Лин Ян Лий: “Отбелязали са на картата столицата Пекин. А надписът означава - приятен ден”.

Природоматематическата гимназия е сред трите учебни заведения в Бургас, в които по време на цялата учебна година ще се изучава интензивно китайски език.

Красимир Стоянов - директор на ПМГ ”Акад. Никола Обрешков”: “213 деца изразиха желание, разпределили сме ги в 8 групи. Предполагам, че ще има деца, които ще се откажат, но пък имаме и много желаещи да започнат. Така че в хода на обучението ще правим такива промени, ако се налага, но желаещите са много”.

Малко по малко Ли и Дзян свикват с новата среда и промените, които несъмнено я съпътстват.

Дзън Чен Ю: “Начинът ни на живот в Китай е много забързан и изпълнен с много хора. Когато дойдохме тук, ни се стори прекрасно и спокойно. Мисля, че вашето ежедневие и ритъм повече ми харесват”.

Лин Ян Лий: “Малко ни е трудно да свикнем с бялото сирене и маслините. Засега само това ни е странно. В Китай обикновено ядем всичко много горещо, но ще свикнем да ядем студени салати и да пием студени напитки. Мисля, че ще свикнем бързо с храната тук”.

Жилищата и условията за работа на двете преподавателки се осигуряват изляло от община Бургас. Скоро от администрацията предвиждат да кандидатстват и с проект по китайска програма за обзавеждането на училищен смарт кабинет.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад