Красен Кралев: Публичните средства за спорт не достигат

В предаването ще видите:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве
Красен Кралев: Ясно е, че публичните средства недостигат. Нуждите са огромни. Единствените правителства, които работиха целенасочено в тази насока за инвестиране в спортна инфраструктура, това са кабинетите на господин Борисов.

Той каза, че над 20 години не са правени сериозни инвестиции в спорта. Министърът припомни и критиките за Арена Армеец, а сега, след приключването на Арена Бургас, вече ще имаме пет съоръжения, които да отговарят на най-високите европейски стандарти, можем да приемаме състезания от най-висок ранг.

На 22 март излезе решението на спортния арбитраж в Лозана, че федерацията ни е изключена от Европейския шахматен съюз.

Министърът определи положението като много сериозно. Той заяви, че не знае дали спортната ни общественост си дава реална сметка за мащабите и типа нарушения, извършвани от Силвио Данаилов и неговия антураж. Според него федерацията е била управлявана арогантно, без да се зачитат правила и закони, имало е и тежки финансови злоупотреби.

Сезирани от българската шахматна общественост, Европейският шахматен съюз почват да правят разследване за два турнира от 2014 година в Аблена и Златни пасъци имат ли статут на Европейски купи. Оказва се, че документите са фалшифицирани, ситуацията е манипулирана, нямат статут и държавата не би трябвало да ги финансира. При проверката е станало ясно, че има регистрирана със същото име - Европейски шахматен съюз, офшорна компания в Щатите с друга банкова сметка в Словения. След направения преглед на фактурите и на финансовия поток от 2011 и 2014 година се е оказало, че от Българската федерация над 1 милион евро са преведени по тази офшорна сметка. Кралев каза, че ще сезират прокуратурата. Имало е паралелни проверки от АДФИ и от Интерпол. Договорът, с който се узаконяват тези състезания, е невалиден.

Миналата година параолимпийци се оплакаха от разликата в това, което те получават за медалите си и това, което получават редовните олимпийци. Кралев пое ангажименти да търси възможности това да се промени.

Министърът обясни, че по отношение на премиите всяка държава сама решава какъв да бъде размерът. Комисията се произнесе, че няма основание да се смята, че има дискриминационно отношение към нашите спортисти. Става въпрос за две различни състезания и няма как да се прави паралел между тях. Министърът заяви, че не са толкова важни медалите на Параолимпийски игри и мисията на спорта за хора с увреждания е 90% социална. За него най-голямата гордост е това, че е разширен периметъра и съумяват да извадят все повече хора с увреждания от къщите им и да им се покаже, че имат условия къде да тренират. Кралев заяви, че от тук нататък като изискване към всеки нов обект ще бъде това да има достъп за тези хора, за да могат клубовете да провеждат спортни занимания с тях.

Министър Кралев каза, че новият закон за спорта е готов. Приключила е оценката му за въздействие. Веднага след това ще бъде внесен в Министерски съвет. До края на юли - началото на август се очаква да бъде внесен в парламента, за да започне разглеждането му в комисиите. Най-важното нещо, поставено като цел за разрешаване, е проблемът със спортните бази.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад