MOAS - семейство спасява бедстващи имигранти в Средиземноморието

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Средиземно море. Голямо, живописно и рай за милиони туристи по южните брегове на Европа. Но също така и лобното място на хиляди бежанци, удавили се в отчаян опит да достигнат спасение от глада, мизерията и войната. Едно малтийско семейство обаче организира собствен проект, с който спасява бедстващи имигранти от водната бездна. Репортерът Ивайло Гюров потърси семейството, за да разкажат повече за своята идея пред "Денят започва".

Всеки месец имигранти от северна Африка и Близкия изток залагат животите си на карта, поемайки от бреговете на Тунис и Либия с малки рибарски лодки, през бурните вълни на Средиземноморието, в посока Италия или Малта. Много от тях завършват пътуването си преждевременно, в дълбините на морето. Тази година те са почти 2000.

Но благодарение на усилията на няколко благодетеля тази цифра може би драстично ще намалее за в бъдеще. Едни от тях са Реджина и Крис Кантрамбоне, малтийци, които решават да инвестират значителна част състоянието си за организирането на проект, който да предотврати фаталния край за всеки бежанец в морето.

Реджина Кантрамбоне: През юли миналата година аз и съпругът ми бяхме на лятна ваканция в Средиземно море.

В деня, в който плавахме покрай остров Лампезуза, папа Франциск беше там на първото си посещение извън Рим. Бяхме възхитени от избора на папата, защото той отиде при "последните" или имигрантите, които никой не желае.

В същия ден докато плават, Реджина и Крис забелязват зимни якета във водата.

Реджина Кантрамбоне: Докато седяхме с мъжа ми на палубата капитанът ни каза: "Това яке най-вероятно е било на имигрант, който вече не е с нас". И всичко от този ден беше като знак, че трябва да направим нещо.

Така се ражда проектът MOAS - 40-метровспасителен кораб, екипиран с две моторни лодки, два безпилотни самолета и екип от 17 човека с единствената цел да откриват навереме бедстващи плавателни съдове във водата. Всяко действие на екипажа е координирано с италианските и малтийските брегови власти.

Реджина Кантрамбоне: Проектът започна на 25 август. На 30-ти вече направихме 2 спасявания. Първият случай беше с едно дървено рибарско корабче с 227 сирийски и палестински имигранти. Качихме ги на борда на кораба ни, където получиха първа помощ, вода, одеала, бебешко мляко, храна. Останаха с нас за 24 часа, след което ги прехвърлихме на кораб на италианския флот.

130 мъже, 40 жени и 57 деца остават живи благодарение на добрата воля на едно семейство.

Реджина Кантрамбоне: Когато си в морето, нямаш много време за размишления. Всичко е адреналин, който се влива в кръвта ти. Чак когато приключиш работата осъзнаваш какво си направил. Защото всичко се случва много бързо.

Работата на екипа покрива най-високите изисквания за професионализъм. Много от членовете имат дългогодишен опит в спасителни операции. Като Мартин Шуиреб, бивш началник на малтийската отбрана.

Мартин Шуереб: Винаги знаем срещу какво ще се изправим. Имаме стандарт за изпълнението на всяко наше действие. Да, всеки случай е различен, но ние работим по установени международни норми, които ни помагат да спасяваме животи.

Съобщението към хората, което семейство Кантрамбоне искат да оставят, е, че добрината е лесно постижима, ако всички упеем да отделим малко от нашите средства и време.

Реджина Кантрамбоне: Хубаво е когато включиш телевизора и видиш добри новини. Не само войни и бедствия. Хубаво е да видим, че можем да си помагаме като жители на света. Не сме милионери. Искам да изясня, защото сме много натъжени от начина, по който много големи медии ни описват като "милионерите, които решили да помогнат". Не. Това не е нашата цел. Ние сме просто благодетели. Ние сме хора, които вярват в това, което правят.

Въпреки критиките в някои медии, Реджина не вярва, че проекът MOAS ще окуражи повече емигранти да отплават към Европа, защото според нея оставени без други опции, те по един или друг начин ще се опитат да стигнат до Европа. И вас пак мечтата й е в бъдеще светът да не се нуждае от проекти като MOAS.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад