Шпионират ли ни социалните мрежи?
Пази ли се информация за всеки един от нас, който има профил във Фейсбук - по тази тема разговаряхме днес в студиото на "Денят започва" с Димитър Николов, дигитален маркетолог, и Албена Спасова, Международна академия по киберразследвания.
Социалната мрежа пази това, което ние самите даваме като информация и споделяме доброволно, обясни Димитър Николов. Той каза, че с информацията може да се злоупотреби по всякакъв начин. Николов подчерта, че чрез социалните мрежи може да се шпионира дейността на хората, които се включват в протести, например. От тях може да се види какви са интересите на конкретния човек, какъв е психологическият му профил.
Николов посъветва от секция "Сигурност" във Фейсбук потребителите да изберат опция, с която при влизането им в профила, да получават смс, което би ги предупредило, ако друг потребител злоупотреби с профила им. Освен това всеки е редно да провери колко публични са постингите му.
Интернет е мрежа, в която присъства всичко, което ние самите качваме в нея. Ние можем да настроим профилите си в социалните мреже така, че да ограничим споделянето в тях. Съдържанието, което публикуваме, е наша отговорност, допълни Албена Спасова. Тя посочи, че информацията, която обменяме като лични съобщения, също се пази. Ако обаче решим да си заличим профила, тогава всичко, което някога сме поместили в тази мрежа, се заличава.
Албена Спасова поясни, че информацията в социалните мрежи се ползва и от трети лица. Затова е редно да внимаваме какво качваме в интернет, както и как защитаваме информацията си. В повечето случаи се оказва, че не е достатъчно публикуваното да се защитава само с парола, а трябва да се търси и допълнително средство.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News