Накъде ще тръгне бежанският поток след затварянето на Балканския път?
Срещата на високо ниво между Европейския съюз (ЕС) и Турция, продължила няколко часа през нощта срещу вторник, завърши без постигането на окончателно решение за ограничаването на бежанския поток към Европа.
След края на преговорите стана ясно, че те ще продължат до планираната за 17-18 март среща на ЕС с обсъждането на поставените нови условия от Анкара – допълнителна финансова помощ от 3 млрд. евро, по-бързо въвеждане на безвизов режим за турците и ускорени преговори за еврочленство. В замяна турският премиер Ахмет Давутоглу предложи страната му да приеме обратно всички мигранти и бежанци, влизащи в Европа от Турция в бъдеще.
В Турция има почти 3 млн. бежанци, каза Йордан Божилов, председател на Софийски форум за сигурност. Но проблемът е Европа, защото бежанците в крайна сметка се насочват към европейските страни. А Европа няма политика, няма единство, уточни той. На фона на увеличаващия се брой на бежанците решение не се вижда, посочи Божилов.
Македония си има допълнителни страхове от всяко навлизане на бежанци на нейна територия, каза журналистът Коста Филипов. Досега справянето с бежанската криза им струва около 20 млн. евро, а те от ЕС имат само едно все още неизпълнено обещание за 10 млн. Но те са кандидат-член за Европейския съюз, а преговорите не са започнали. Основният граничен пункт, през който преминават бежанците, е край Гевгелия, обясни журналистът.
Според някои издания турските граждани ще пътуват без визи до Европейския съюз след края на юни съгласно сделката, която се обсъжда между Турция и ЕС за пресичане на мигрантските потоци, но според други това не е финализирано още, предаде кореспондентът на БНР в Турция Нахиде Дениз.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News