За правата на жените по закон и на практика

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин участва вчера в Брюксел в заседание на Съвета на ЕС по заетост и социална политика. Какви са изводите за страната ни след заседанието? Гост в студиото на „Денят започва“ е министър Калфин.

Това е първото заседание на Съвета на ЕС с участието на министрите на труда в рамките на холандското председателство. Калфин каза, че за това председателство основен приоритет ще бъде възможността на работещи в Европа да се придвижват от една в друга страна, която се преплита в някои страни със злоупотреба със социалните системи или с нарушаване на националното законодателство. По-специално внимание на холандското председателство е върху т. нар. командировани работници. „Примерно, на строеж в Холандия отиват български работници, но не са от холандски работодател наети, а от български работодател. Съответно получават български заплати, български осигуровки“, каза Калфин. Според него това ще подобри условията, при които работят българските граждани в Европа.

Калфин смята, че решенията свързани с Великобритания, които Съвета на ЕС взе преди няколко дни, са един огромен компромис. „Не ми е ясно защо трябва да бъдат наказвани хората, които работят, вярно на ниски доходи, но работят, а не тези, които злоупотребяват със системите“, каза той.

Има много сигнали за експлоатация на българи, които отиват да работят в чужбина, като получаване на по-ниска от минималната заплата. Затова Калфин съветва всички, които мислят да работят извън България, преди това да минат през някое от бюрата за труда и да получат консултация за това какви са условията и каква е минималната работна заплата.

Честа практика е въпреки уменията и образованието на жените, те да е бъдат предпочитан кандидат за работа, защото някой ден биха създали семейство. „Един от приоритетите, които трябва да имаме, е отглеждането на малки деца след една година, в която ги отглеждат вкъщи, трябва да се даде възможност на родителите да работят без да се притесняват, че няма кой да ги гледа. За мен е много важно субсидирането на детските градини и ясли“, каза Калфин.

Според проучване на репортерът на БНТ Айше Сали за една и съща позиция мъжете у нас взимат с близо 20% повече от жените в частния сектор и с 10% повече в публичния.

„Статистиката е, че в България 13,4 % е разликата между плащането за мъж и за жена на една и съща позиция. Разликата в пенсиите е 40%. Това е обяснение с това, че жените имат по-къс трудов стаж и по-ниски заплати. Средното европейско различие между мъже и жени е 16%. Така, че ние сме малко под средните европейски равнища и все пак тези 13% не са малко“, каза Калфин.

Вижте целия разговор във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад