Тршебич

Държава: Чехия
Епизод: Тршебич
Година: 2012-15
Времетраене: 26 минути
Тршебич
В предаването
Всички епизоди

Странното единство в Западна Моравия

Трешбич е разположен в Западна Моравия, на двата бряга на река Илава /Южната река/.
Готика, Ренесанс и еврейско наследство съжителстват в стари славянски корени.

Основните забележителности на Трешбич са Площад "Карел", Бенедиктинският манастир, Базилката "Свети Прокопий", традиционната Часовникова кула и Еврейският квартал.

На площ от 2.2 хектара, Площад "Карел" е един от най-големите в Чешката република, в центъра на който се издига статуята на Св. Св. Кирил и Методий. Площадът е стар пазарен център, заобиколен от три ренесансови сгради. Пазарният облик на Тршебич датира от края на ХІІІ век. Разрастването на града започва през 1335, когато са изградени защитни стени, бастиони и наблюдателници, но това не успява да го спаси в унгарското нашествие.

Готическият град е разрушен и на негово място е построен нов - в ренесансов стил. През вековете, след множество бедствия и битки, оцеляват само три декорирани сгради от Ренесанса. До 1887 е имало и три действащи фонтана. Днес на площад "Карел" има Пасажен театър, Художествена галерия, мястото е предпочитано за търговия, фолклорни фестивали и културни събития.

Най-забележителната сграда в Тршебич е Базиликата "Свети Прокопий", съчетание от римски и готически стил, наследство от средновековна архитектура, тя е най-дългата църква в Моравия.


Бенедиктинският манастир е основан от моравските принцове Улрих от Бърно и Литолд от Зноймо, построен между 1101 и 1104 г. През ХІІІ Абатството "се преоблича", като дървената конструкция е заменена с каменна - за по-голяма устойчивост, а църквата е укрепена.

Жива страница в бурната история на Тршебич е Еврейският квартал, един от най-запазените в Европа, придобил облика си през вековете - с тесни улици, пасажи, преходни арки, веранди и балкончета.
Първото му споменаване датира от 1338, но се предполага, че се е появил и по-рано, на левия бряг на р.Илава. През 1723 управителят на Тршебич - Ян Йозеф Валдщайн, заповядва отделяне на християнските къщи от еврейските.

Така се обособява гето, разрушено през 1848. Евреите се местят на други места в града през втората половина на ХІХ век. През Втората световна война са депортирани и изпратени в концентрационни лагери. От 3000 обитатели на гетото в Тршебич, почти никой не се връща и общността изчезва.
През 2003 Еврейският квартал заедно с Еврейското гробище и Базиликата "Свети Пркопий" са вписани в Световното културно наследство на ЮНЕСКО, като "единствено свидетелство за еврейска общност и култура извън Израел, съжителствала без конфликти с християните през вековете". Днес в квартала са реставрирани над 100 сгради, има две синагоги, община, болница, училище.


Криволиещ път от квартала води към северния склон на хълма Храдеч, където е разположено Еврейското гробище. Това е новото му местоположение от първата половина на ХVІІ век, около 1631 година. През 1888 достига днешните си размери от 12 000 кв.м., за 11 000 надгробни плочи и 3 000 гробници. Важна в Еврейския квартал била ролята на Свещеното братство, което се грижело за бедните и болните членове на общността, за тяхното погребение. Нова Ритуална зала е построена през 1903, до входа на Гробището, където има Мемориал на загиналите еврейски войници в Първата световна война и жертвите на геноцида през Втората световна война.


При едно от опустошенията на Тршебич, през 1822, е унищожен върхът на Градската кула.
Часовниковата кула отбелязва историческия център на града. Висока е 75 метра, свързана фасадно с църквата "Свети Мартин" и времево с периода от 1335 на Карел ІV, когато Тршебич придобива официален Статут на град.


Кулата е едно от защитните съоръжения, атакувана и оцелявала в множество боеве и бури. След 1997 е отворена за свободни посещения. Изкачвайки 162 стъпала, се стига до Галерия, на височина от 35 метра, с панорамна гледка към целия град.

На нивото на Галерията са разположени апартаментите на стражата и часовникаря, които имат задачата да съобщават времето, според легендата - само в три посоки. Циферблатът на Градската кула в Тршебич е най-големият в цяла Чехия.

*Златна Романова

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад