Научна конференция по астрономия изследва космическото време

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Ваня Йорданова е едно от най-известните имена в света в областта на предсказване на магнитните бури. Организатор е и на научна конференция по астрономия, която ще се проведе във Варна от 11 до 17 септември. Там ще се съберат учени, водещи в областта на астрономията и предвиждането на магнитни бури.

Какво означава терминът "космическо време" и до какво може да доведе силната магнитна буря? В "Денят започва" повече разказват репортерът Ирина Шуликова.

Научната конференция ще събере учени от цял свят, за които изследването на космическото време е основно предизвикателство.

Ваня и Валентин Йорданова са заедно и в живота, и във физиката. Те организират за трети път това събитие.

"Космическо време е терминология по подобие на метеорологичното време и както ние се вълнуваме дали утре ще вали или ще грее слънце, по същия начин се вълнуваме дали ще има магнитни бури, които са предизвикани от слънцето", казва проф. Ваня Йорданова и продължава: "Тези магнитни бури предизвикват токове, които текат в йоносферата и също в земната повърхност и те причиняват различни смущения в телекомуникациите, така че може да се загуби ток, може да се загуби връзката, мобилните телефони не могат да работят."

"В края на 80-те години една такава голяма буря беше предизвикала в Канада прекъсване на електричеството. Сателитите също много зависят от това, тъй като големи радиационни потоци пристигат при тях и могат да повредят електронните устройства", добавя д-р Валентин Йорданов.

Предсказването на космическото време е възможно само ако добре познаваме слънчево-земните връзки – обяснява проф. Йорданова. "Значи трябва ако искаме да предсказваме, да симулираме едно пространство,

което е огромно - от Слънцето до Земята. Можем да постигнем предсказвания като използваме данни от сателитите в период от един час, не повече. Идеята е в бъдеще моделите да са развити и да можем поне един ден предварително да направим такова предсказване", обяснява тя.

Конференцията на астрономите ще е пространство за обмен на идеи между учени от цял свят.

"Целта е не само за физика, но да привлечем и хора, които правят симулации, които развиват инструменти и да постигнем едно сътрудничество", подчертава проф. Йорданова.

"Конференции се организират все по-често в България в различни научни направления. Мисля, че не са толкова рядко. Проблемът е финансирането, разбира се", акцентира доц. д-р Венцислав Янков, а д-р Валентин Йорданов добавя: "За тези конференции, които до сега сме провели в България, получаваме финансова подкрепа от НАСА най-вече, също Националната фондация за наука в САЩ, Международната организация Скостеп в Канада, Националната лаборатория в Лос Аламос. Също така за тази конференция ние използваме една организация, която създадохме в България преди четири години. Това е асоциация на завършилите Физическия факултет при СУ."

"Организацията помага на Физическия факултет. Миналата година започнахме проект да изградим център за обучение на учители и ученици по физика, което е много важно, за да поддържаме бъдещото поколение от физици в България", подчертава още д-р Йорданов.

Докладите, които ще бъдат представени на конференцията, ще се публикуват в сайта на организацията, както и в специални научни издания.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад