Нови синтетични наркотици на пазара

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Нови синтетични наркотици заливат пазара. Повечето от тях могат да се поръчат директно чрез сайтове в интернет. В момента на пазара има над 600 вида подобни вещества. Контролът върху тях обаче е изключително труден. Голяма част от пратките пристигат у нас по въздух. Какви са заловените количества и как престъпниците пласират дрогата, вижте в репортажа на Тихомир Игнатов за "Денят започва".

Най-често новите синтетични наркотици се поръчват по интернет. Продават се под различни наименования като соли за вана например. На сайта пише, че продуктът е разрешен за продажба. И най-вероятно е така, докато властите не успеят да засекат и забранят веществата, които са използвани. След това страницата се пререгистрира, за да не останат следи. Пратките се изпращат от Китай, а цената за килограм е около 1000 долара. От тях се правят между 10 и 20 хиляди дози. Наркотичните вещества пристигат в България най-често в колети или експресни пратки. Данните показват, че през последните четири години има бум на трафика на подобен вид дрога. През 2013 г. са били задържани 125 кг. Миналата година обаче властите отчитат спад - едва 10 кг.

Стефан Бакалов, началник отдел „Митническо разузнаване и разследване”, Митница Аерогара София: "Това не значи, че сме разкрили много по-малко наркотици. Напротив, от другите наркотици имаме пет пъти повече разкрити. Кокаин, марихуана... Пъстра палитра от наркотични вещества се залавят на летище София."

Извън колетите престъпниците разполагат с още два варианта за трафик. Чрез мулета или тайници в багажа. Обикновено избират първия вариант, защото е най-труден за разкриване. Тези, които бъдат хванати, минават през така наречената "тоалетна за гълтачи", стоят тук, докато наркотикът не излезе от тялото.

Стефан Бакалов: "15 000 пътници минават на ден през летище София. Няма как всички те да се проверяват дали са погълнали наркотични вещества. Много е трудно и затова трафикантите избират този метод."

Залавянето на наркотиците обаче става все по-трудно. В момента на пазара са познати над 600 вида синтетични вещества. В същото време средствата, с които митничарите разполагат, не са достатъчни. Трудно се набавят дори тестове. Дневно тук се правят не по-малко от 50 проверки.

Стефан Бакалов: "Нашите ресурси откъм тестове са силно ограничени. Един тест струва 15 евро. Съгласете се, че е трудно да се закупят толкова много тестове."

Работата на митничарите може да се подобри, ако се закупят специални машини за проверка на вещества. Те обаче са прекалено скъпи.

Стефан Бакалов: "Една такава машина може да извърши проверка за над 140 хиляди вида химикали в рамките на една секунда."

Основният проблем с новите наркотични вещества е техният анализ и вкарването им в забранения списък с вещества, а това отнема месеци. Трафикантите използват именно това време, за да да продават свободно веществата. В писмо, изпратено до екипа ни от Министерството на здравеопазването, заявиха, че от 2011 г. до този момент са поставени под контрол над 50 нови наркотични вещества, които наподобяват канабиса. Относно сроковете за вкарване в забранителния списък отговорът е следният: "С приемането на Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични - времето, необходимо за поставяне под контрол на новите наркотични вещества, се съкращава от около 1 година на 3-4 месеца."

Според експерти, за да бъде подобрен контролът, трябва трябват нови лаборатории, защото в момента процедурите са бавни.

Момчил Василев: "Не знаем какво употребяват децата в дискотеките и на улиците и т.н, защото нямаме достатъчно възможности да направим анализ на тези вещества, които се намират на улицата. Имаме нужда от една или две лаборатории в страната предимствено с такива вещества да се занимават, защото има много материал, който би могъл да се изследва."

Новата дрога най-често се представя като евтин заместител на канабиса или кокаина. Клиентите обаче нямат и представа какви вещества са използвали китайските химици.

Момчил Василев: "Те не знаят какво са употребявали. Там едно хапче ми дадоха. Ама, какво има там в това хапче стимулант ли, опиат ли, един Бог знае."

Според специалисти тези вещества са бъдещето в производството на наркотиците, а проблемът с употребата им ще става все по-голям. Произвеждат се лесно, евтини са и винаги са на ръба на закона.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад