Останки от мастодонт на 8 милиона години откриха в Македония
Темите в предаването:
Отдавна знаят за това находище, от години се опитват да разкрият историята на живота от преди 8 милиона години. Когато тук е текла пълноводна река и растителността е била савана. Подобна на африканската. И усилията им сега са увенчани с голяма находка.
Проф. Николай Спасов - ръководител на палеонтологичната експедиция, Природо-научен музей, БАН: - Това днес е камък, а някога е било слонова кост. Това е бивникът на животното. То наистина е като дънер на дърво, грамадно животно, сигурно е тежало 10 тона. Това е част от главата, дясната стои с десния бивник. Тука излиза един прешлен от гръбнака. Това е мастодонт от рода Херлофодон, едно наистина гигантско животно.
Или по-специално Choerolophodon pentelici. Огромен - поне три метра висок, 7 метра дълъг. С изумително дълга, издадена напред брадичка, чиято функция и до сега е неизвестна. Преди 8 млн. години животното е обитавало доста голяма територия - от Иран до Балканите. Но до този момент учените са откривали само единични кости от череп
Доц. д-р Георги Марков - палеонтолог: - За първи път откриваме кости от скелета, които знаем със сигурност, че принадлежат на този вид. До сега са намирали скелетни останки на хермафродонт пентелици, които да е сигурно, че са именно от нето, а не от някой друг вид, с който евентуално биха могли да се срещат заедно.
В далечната миоценска епоха пентелици е съжителствал с още три вида мастодонти. И откриваните кости от крайници е почти невъзможно да се каже чии са. А тук имат части от задните и добре запазени предни крайници.
Проф. Николай Спасов: - Част от пръст, това е предната част.
Доц. д-р Георги Марков: - Тук имаме кости от предния крайник. Това са тези две и все още са в анатомична позиция. При това животно тази част, събраната, продължава напред.Зъбите, обаче, да способни за разкажат повече. В случая - втори горен кътник.
Ралица Коньовска - консерватор, архиометрист: - В момента го зачиствам, премахвам излишния седимент и след това ще го залея със специално лепило, за да го консервирам.
Доц. Георги Марков: - Това е много силно изтрит зъб, втори горен кътник. Ще рече възрастен, не напълно стар, но в зряла възраст.
След радостта от голямата находка учените продължават проучването на терена още по-настървено. Много биха искали да намерят останки от предтеча на човека - грекопитек. Но ще им трябва голям късмет и усилена работа
Биляна Гаревска - ръководител на разкопките, природо-научен музей, Скопие: - В момента се проверуват всите парчини, кое що са паднали надолу. Ето баш в ове момент найдох една коска. Е сега веке тука знаем, имаме индикация, дека има фосили и можеме да продолжиме да го изтражуваме.
Мария Чернева: - Какви други животни може би има тук?
Биляна Гаревска: - Па за ове район до сега са познати пронайдоци от жирафи, антилопи, мастодонти и маймуни.
И лъвове, и саблезъби тигри. Естествените врагове на нашия мадстодонт. И нищо чудно да имат вина и за тези останки.
Латинка Христова - палеонтолог: - Звездата на днешните разкопки е този фрагмент череп с рога на антилопа, надявам се тила да е останал надолу.
Мария Чернева: - Тези зъби не ще да са нейните?
Латинка Христова: - Тези са на хепарион, далечен братовчед на коня, който е измрял. Бил е с три пръста, ето тук имаме от него един астрагал, една от петните кости.
За да не се раздробят, вкаменените останки тези и на мастодонта се гипсират, за да бъдат пренесени за консервация в музея в Скопие.
Македон Петличаров - консерватор: - Ке стане убав, ама не ке ще можем да го реконструираме, како що трябва да стои, нали на четири нозе, то е що ги немаме. Идеята ми е како що овде сега го гледаме, таке да го поставим да го сложиме како е в саркофаг.
Учените успяха доста да разширят диаметъра на находището, откриват фосили в целия район. И са убедени, че ако продължат проучванията, ще могат да прочетат историята на живота на Балканите преди милиони години.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News