По пътя на писмото
Питали ли сте се къде отива писмото ви, след като го пуснете в кутията. Е, днес в "Денят започва" ще ви заведем до „сърцето" на Българските пощи - там, където се събират всички наши пратки. В месеца на подаръците и празничните картички надникнахме в добре сработената машина на Разменно-сортировъчния център на Българските пощи. Тук за година се обработват около 80 млн. пощенски пратки от страната и чужбина. А понякога в пакетите има и изненади.
"Миналата година имахме случай в изходяща международна пратка бабата си беше сложила бурканче с лютеница, но явно не си беше преценила пропорциите, беше ферментирало и в момента, в който обработвахме пратките, само се чу един лек взрив и таванът на помещението беше боядисан в хубава червена лютеница", разказа Таньо Танев - БРСЦ.
Когато пристигнат тук, всички пощенски пратки минават задължително първо през скенер и ако няма нищо съмнително - продължават процедурата. Сортират се според посоката, към която трябва да поемат. За писмата има специална система на обработка - две машини, които разчитат кирилица, обработват между 30-40 хил. писма на час. Така разпределянето става за секунди. Има и пратки, които се обработват ръчно.
"Тук е за Министерски съвет, има и за президента - специални места и като се научи човек му е интересно. То е като да решаваш кръстословица, когато има картички за чужбина, интересни места и все едно пътуваш", разказа служителка.
"Не биха могли да работят тука, ако нямат чевръсти пръсти, това е едно от основните изисквания, затова са основно жени. Жените са по-пъргави", каза Борислав Ванков - мениджър сортировъчна и логистична дейност в Български пощи.
Много важно е когато изпращаме пратка на някого по пощата, да сме добре информирани какво може и какво не може да слагаме в пакета.
"В пощенските пратки е забранено да се слагат оръжие, боеприпаси, взривни вещества, порнографска литература и литература, която е забранена по закон. Алкохол не е забранен, но е ограничено в зависимост от това в коя държава какво може да се прати. Няма да ги получи, няма и вие да си ги вземете, може да получите и глоба. Русенски природолюбители си бяха направили заявка до чужбина да им доставят храна за един особен вид прилепи. Която храна беше във вид на малки бели червейчета. Сигнализирахме ветеринарните служби, те дойдоха и докато се установи откъде до кого как и що са пратени, ветеринарите си направиха своите мероприятия и бяха ликвидирани за съжаление", обясни Таньо Танев.
И така, ако всичко в пратката ви е наред - едно денонощие след пускането в пощенската кутия тя ще пристигне до крайната цел. Тук работата е непрестанна. Денем се обработват пощенските пратки от и за чужбина, а през нощта се сортират и изпращат тези, които са за страната.
Ръководителят на сортировъчната и логистична дейност в Български пощи казва, че очакваното увеличение на пощенските пратки преди коледните и новогодишните празници вече е осезаемо.
Още от началото на декември се усети увеличение на пощенските пратки, ние това увеличение го очакваме, то е всяка година. То се движи в рамките на от 5 до 50% в сравнение с другите месеци. Примерно писмовните пратки се увеличават по-малко, колетите - доста. Това е нормално, това са основно подаръци, а и електронна търговия, каза още Борислав Ванков.
Служителите тук попадат вече и на първите писма тази година, изпратени до Лапландия.
Ние имаме такъв конкурс в Български пощи, за писма до Дядо Коледа. Този конкурс е ежегоден. Получаваме много писма, изпращаме ги до Дядо Коледа и той отговаря на всички деца. А тези деца, които са написали най-интересните писма, според Дядо Коледа, ние допълнително ги награждаваме с награди, обясни Ванков.
Конкурсът вече е започнал - така че колкото по-хубаво писмо до Дядо Коледа напишете, толкова по-хубав подарък ще получите по пощата.
Цялото предаване можете да видите ТУК.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News