Гласуването днес през погледа на социолозите

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В студиото на "Още от деня" водещата Аделина Радева разговаря със социолозите Кънчо Стойчев, Юлий Павлов и политологът Димитър Аврамов.

От отговорите на въпроса дали са гласували стана ясно, че Юлий Павлов не е гласувал в израз на вътрешна съпротива срещу промяната в закона, която направи гласуването задължително. Политологът Димитър Аврамов е гласувал, въпреки че смята, че в закона трябва да има по-малко задължителност. Кънчо Стойчев е предпочел да гласува наполовина - т.е. участвал в едно от 2-те гласувания - за президент и в референдум. Тук гостите отбелязаха, че са поставени в сложна ситуация, тъй като всички вече знаят прогнозни резултати на агенциите, а заради ограниченията в изборния ден те не могат да бъдат огласявани.

Що се отнася до преминалата кампания, според Москов, тя е влязла твърдо в руслото на партийна кампания. Това от гледна точка на ГЕРБ е било разбираемо, тъй като партията е водела в проучванията за това как биха гласували хората при евентуални парламентарни избори. Затова им е било изгодно да останат в партийната плоскост. БСП, след като дълго време не извади кандидат, също остана в тази партийна плоскост, каза социологът. Кампанията се е променила към по-изразен мажоритарен тип кампания едва в последните два месеца.

Кънчо Стойчев отбеляза, че хората гласуват както мажоритарно, така и партийно поради характера на този избор - той протича на два тура. Така е организиран този вид избор, че твърде малко вероятно е да видим избран президент още на първи тур. В някаква степен първият тур е преброяване на партийните пилци, но в днешния случай - не чак дотам, смята Стойчев. Избирателната активност се дължи на два фактора. От една страна това е въвеждането на задължителното гласуване, което обаче е смехотворно и моментално трябва да се прекрати "тази глупост в България". Стойчев отдава голямата активност на гласоподавателите по-скоро на активната кампания за референдума. Той очаква 10-ина процента по-висок брой на гласувалите в сравнение с последните парламентарни избори - или около 3,8-4,00 милиона подадени гласове. Освен това социологът предполага изненади и нови моменти в тези избори.

В отговор на въпроас за мажоритарното и партийното гласуване Димитър Аврамов отбеляза: "За спечелилия се е гласувало мажоритарно, за загубилия - партийно."

Според политолога в момента основните политически сили използват президентската институция като апендикс: едни - за да сменят статуквото, а други - за да го запазят, но не и за да очертаят визия за развитието на страната.

Още за изборите >

 

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад