Приоритет трябва да е достъпната среда, а не премахването на една или друга дума

В това издание на предаването:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Думите представляват това, с каквото съдържание ги изпълват хората. "Инвалид" не е българска дума и в българския език не е била натоварена с онова негативно значение, което има интерпретацията невалиден, обясни Минчо Коралски. Какво означава "инвалид" идва най-вече от това с какво я натоварва съзнанието на хората. Според него увреден е не по-малко тежка дума. Независимо от използваната дума, всички ще знаем, че става дума за хора с проблеми. Основното е как ние ще възприемем тези хора и как ще се отнасяме към техните проблеми, коментира той.


Доц. Сталянова обясни, че думата "инвалид" идва от латински, но в съвременния български език тя не е натоварена със значението, че някой е извън закона или че не се вписва по някакви критерии. "Инвалид" винаги е значело човек с увреждания. Като лингвист тя открои, че въпросната дума вече спада към т.нар. "политически некоректни" думи, т.е. такива, които нашето общество през последните години маркира като неуместни, обидни и неправилни за употреба на публично място.



Двамата гости бяха категорични, че приоритет трябва да е достъпната среда за хора с увреждания, а не заличаването на определени думи.


Вижте целия разговор във видеото.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад