Проф. Огнян Герджиков: Политическа криза няма. Президентът Плевнелиев не наруши Конституцията и постъпи целесъобразно

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Политическа криза няма. Нормални процеси са правителствата да подават оставка. Има се процедура за това, разписана в Конституцията и в законите на страната, и тук няма никаква драма. Драма ще има, ако след изборите новият парламент не може да излъчи правителство и да се трябва завърти рулетката и влезем в спиралата от избори към избори, каза в "Денят започва" проф. Огнян Герджиков - юрист и бивш председател на Народното събрание.

Според него въпросът дали президентът Плевнелиев е нарушил Конституцията като не състави служебен кабинет и предостави тази възможност на приемника си - ген. Радев, е деликатен. Той отбеляза, че в Конституцията не е посочен срок за съставянето на такова правителство, което се тълкува различно в частното и публичното право, и именно това е причината за противопоставянето на специалистите дали държавният глава е нарушил основният закон. "Аз също съм склонен да смятам, че президентът Плевнелиев не е нарушил Конституцията", подчерта проф. Герджиков и допълни, че "правото никога не сработва напълно - животът е много по-богат от това правото да може да регулира всичко, получават се луфтове и тогава се пораждат и споровете между юристите". От държавническа гледна точка няма съмнение, че президентът постъпи целесъобразно, защото щеше да бъде много странно да имаме служебно правителство за 3 седмици. Това щеше да е планетарен прецедент, каза още юристът.

Той уточни, че новоизбраният президент ген. Румен Радев има едноседмичен срок за назначаването на служебен кабинет и разпускането на парламента от датата на встъпването му в длъжност, а до два месеца след това трябва да се проведат избори. Хипотетично, ако ген. Радев встъпи в длъжност на 22 януари и до края на месеца разпусне Народното събрание и назначи служебно правителство, би трябвало в последната неделя на март - 26 март, или първата на април - 2 април, обясни проф. Герджиков.

На въпрос дали е моментът да се въвежда мажоритарна избирателна система той заяви, че "всяко прибързано действие крие рискове". Строго юридически резултатите от референдума не са задължителни заради недостигащите 12 хиляди гласа, но Народното събрание е длъжно да вземе под внимание желанието за промяна на толкова много хора и би следвало да се тръгне по този път. В оставащите три седмици на този парламент обаче да се прекрои избирателната система е изключително рисково начинание, отбеляза юристът и добави: "Парламентът не е пожарна, не може да се действа така спешно. Правенето на закони е много деликатен процес и изисква време."

По повод партийното финансиране той подчерта, че трябва да има ясни правила, за да няма "нездрави зависимости" между партиите и бизнеса. "Партиите имат нужда от легално финансиране... Що се отнася до размера на тези партийни субсидии, може да се спори. Но да се отнеме партийното финансиране или то да се сведе до някакъв абсолютен минимум - например 1 лев както е в референдума, това означава пак да отворим вратите на черните партийни каси. Не смятам, че това е по-доброто", коментира проф. Герджиков.

В отговор на въпрос, че медии го сочат като бъдещ служебен премиер, бившият председател на Народното събрания беше категоричен, че е много рано да се коментира темата. "С мен имаше един общ предварителен разговор, някаква идея, на която аз не съм не съм казал нито да, нито не. Дали ще се стигне до мен е въпрос абсолютно неясен, може би в един бъдещ момент ще стане ясно", допълни проф. Огнян Герджиков.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад