Солени глоби за непочистени тротоари

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Всеки от нас е задължен да почисти тротоара пред дома или офиса, който притежава. Всяка община в страната е предвидила солени санкции за онези, които не го направят. И този път бяха по-малко онези, решили да изпълнят задължението. Къде да сигнализираме, ако видим непочистен тротоар и колко

солени са глобите, ако собствениците не почистят снега пред домовете си и не премахнат опасните ледени висулки - вижте в следващия репортаж.

Бърз поглед по столичните улици показва, че задължението да почистим тротоара пред дома си за мнозина е въпрос на личен избор, а не на граждански дълг.

От началото на годината Столичният инспекторат към общината наложи над 150 глоби за непочистен сняг пред жилища и офиси. Според наредбата в града онези, които изберат да не почистят, могат да се разделят с между 10 и 500 лева. Юридическите лица пък могат да отнесат от 700 до 2000 лева. При нарушение санкцията се издава на името на управителя на съответната фирма или на управителите на етажни собствености. Мнозина входове обаче не влизат в регистрите като етажна собственост. Не липсват граждани, които се възползват от този факт.

В морската ни столица Варна санкции за непочистени висулки няма, тъй като те се образуват вследствие на природата. От общината съветват, ако видим образувани ледени висулки по високите етажи, да се свържем с

телефон 112 и да потърсим помощ от Пожарната или Гражданска защита. Сигнали се приемат и при дежурния в общината. Глобите за гражданско нехайство и непочистен сняг са близки до софийските - между 50 и 500 лева.

Според общинската наредба отговорността за чистотата пред входа носят домоуправителите. Тяхна работа е да организират почистването на снежните преспи пред жилищните кооперации и подлежат на санкции, ако не го направят.

От днес се очакват масирани проверки във Варна. Така е и в Бургас. Там обаче глобите са в пъти по-солени. Започват от скромните 20 лева и могат да достигнат до 5 хиляди лева. От инспектората в града са избрали да

правят чести проверки и напомняния. Ако никой не се вслуша в препоръката им се прилагат и санкции. В превъзпитанието на населението влизат и затворници.

Мариян Ангелов- началник отдел към Дирекция "УКОРС" в община Бургас: "Използваме екипи на фирма "Титан", мобилни екипи, които почистват тротоарната част и съответно пред магазините. Използваме понякога допълнително помощ, ако се затрудняваме, със затворници. Разбира се, оказваме и съдействие, ако можем, защото такъв е сезонът и нещата са такива, че е по-добре да помогнем на хората, отколкото да ги санкционираме."

Илиана Тодорова: "Глобата не я знаем колко е, но ние ще си почистим. Нали така, шефе?"

Тактиката на общинарите в Бургас се оказва доста ефективна. Според тях при последния снеговалеж близо 90% от изчистили натрупалия сняг по тротоарите.

Точна статистика за съвестните граждани, хванали лопата в ръка, в града под тепетата няма. Но едва ли са много онези, които искат да се разделят с до 20 000 лева за непочистен сняг. Още в първите снежни дни,

служителите на Общинския инспекторат в Пловдив започнаха масови проверки за изрядността на гражданите. До момента са издадени над 20 предписания за непочистен сняг пред магазини, заведения и фризьорски салони. Като това заведение, в което дори проверяващите влизат с повишено внимание.

Иван Георгиев: "Не ми се коментира, не ни пишат акт. Просто проверят. Изчистено ли е. Вижте. Погледнете. Не е изчистено. Някъде е изчистено. Другаде не е изчистено, но не е изчистено."

На собственика все пак беше съставено предписание. Със срок от един ден подходът към обекта да бъде опесъчен, а ледът - стопен. Глобата за това нарушение стига до 2000 лева за физически лица и до 20 000 лева за фирми. В Пловдив проверяващите следят и за опасни ледени висулки по сградите. Те също трябва да бъдат премахнати от собственика или наемателя на сградата.

Същото условие е валидно още за Русе и Велико Търново. В дунавския град глобите са от от 40 до 200 лв. за физически лица, а за юридически лица - до 1000 лв. Според управата на Велико Търново, хората са станали в пъти по-ангажирани в сравнение с предходни години. Не глобите, а разговорите с гражданите променили тяхното отношение.

Библейската максима, да правим онова на ближните си, което искаме и на нас да сторят, се оказва универсален урок според повечето местни управи. И докато столичани гласуваха "за", "против" и "въздържал се" по темата с почистването на тротоарите, в неделния ден, преминаването край сградата на

Столичната община беше възможно само при повишено внимание и сигурни обувки.

Вероятно претоварени с работа по основните пътища в страната, от Пътната агенция също не намираха време да почистят пред сградата си в центъра на София. Тези дни тяхната работа отблизо следим всички медии. Сигурно за това колегите, които се помещават в Полиграфическия комбинат в столицата също пропуснаха да почистят. Съвет от нас към всички: Никога не е късно да хванеш лопатата!

Репортери: Бл. Цицелков, В. Григоров, А. Чакандракова, З. Илиева

Оператори: Б. Сотиров, Ел. Стойчева, Ал. Алексиев

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад