Проф. Пилософ: Новият правилник на Фонда за лечение на деца все още не е факт

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Съкращават се сроковете за одобрение от Фонда за лечение на деца, както и изискваните документи. Това предвиждат промените в правилника на институцията оповестени проде броени дни. Децата ще могат да получават имплант и да заминават за лечение в чужбина само със становище от лекарска комисия или онкокомитет, без да се търси мнението на външен експерт. Намалява се и срокът за разглеждане на подадените документи. За новия правилник и най-важните промени в студиото на "Денят започва" разговаряхме с директора на Фонда за лечение на деца проф. Владимир Пилософ.

"Фондът, като идея, е една инвестиция на българската държава в детското здравеопазване", каза Пилософ. Той обясни, че средствата, които се отделят трябва да бъдат изолзвани възможно най-разумно. Това означава да се финансира там, където действително ще се помогне на пациентите, където вече са успели да договорят най-добри условия за държавата и за децата. Директорът обясни, че става въпрос за 1 200 пациенти годишно, от които само 300 или 400 отиват в чужбина за лечение.

Администрацията на фонда не може да издаде решение без да е минало обществен съвет Цялото процедура е около 40-45 дни. Според професорът, въпреки напрежението през последните два месеца, хората от фонда са успели да се справят и всички деца, които е трябвало да заминат за чужбина са заминали, предвижени са всички проблеми.

Новият правилник е поставен на обсъждане, той не е факт, обясни проф. Владимир Пилософ. Това публично обсъждане трае минимум 14 дни, като може да продължи до 30 дни. Всеки, който желае и е заинтересуван, може да даде своето мнение и идеи. За пациентите в България се придвижда да бъде доста опростена процедурата. "Тези деца, пациенти, които се лекуват в България, кандидатстват обикновено за т.нар "импланти" - такива медицински изделия, които по една или друга причина НЗОК не плаща. При това положение, вместо да се губи време по 14 дни да се праща при експерти, които и без това са същите, към които са се отнесли пациентите, ние искаме лекарска контролна комисия на самата болница или специализиран съвет, каквито са например онкокомитетите при онкологично болни, да дадат своето мнение какъв план на лечение трябва да има дадения пациент, има ли тази документация. Ние придвижваме на обществен съвет - така е предвидено по новия правилник и се решава най-вероятно в много по-кратки срокове, отколкото сега", обясни директорът на Фонда за лечение на деца.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад