Редно ли е да се представят междинни резултати в изборния ден
По темата за четвъртата власт разговаряме в студиото с проф. Георги Лозанов, медиен експерт, Борислав Зюмбюлев, гл. редактор на "24 часа" и Тихомир Безлов от Центъра за изследавне на демокрацията. С тях засягаме въпросите за интересите на медиите по време на изборите, за това дали е редно да се представят междинни резултати в изборния ден, как медията може да злоупотреби по време на избори?
През изборния ден непрекъснато се публикуваха резултати от екзитпол изследвания. Единствено от в. "24 часа" обявиха, че ще публикуват само реални данни от официални агенции. В някои електронни сайтове обаче се публикуваха и фалшими резултати. Това стана възможно заради забраната да се публикуват данни от социологически изследвания и медиите са принудени да не обявяват източника на изледването.
Според Георги Лозанов тази забрана трябва да съществува и това се затвърждава с времето, но затвърждава се и друго - че тя повече не може да съществува. Трябва да съществува, защото данните за вота на социоллогическите агенции имат известен агитационен ефект върху аудиторията, особено връху тази част от аудиторията, която се колебае. Обикновено тя започва да подкрепя предварително обявения като победител. Проф. смята, че екзитпол данните през изборния ден играят винаги известен пропаганден ефект в посока на статуквото: на големите и силните. "Практически обаче няма регулация, която би могла да ги спре и при това положение да се опитваме да ги спираме в традиционните медии, а през това време да се появяват в електронните медии, значи просто да създаваме нелоялна конкуренция", смята експертът.
Тихомир Безлов подчерта, че по света има дебат дали трябва, докато тече гласуването в изборния ден, да се публикуват данни от социологически изследвания. Това е забранено в САЩ и Великобритания, а позволено - в редица европейски страни и Азия. Той напомни, че у нас те са били забранени през 1990 г. при първите парламентарни избори след падането на тоталитаризма при острата конкуренция тогава между БСП и СДС. А що се отнася до влиянието, Безлов е убеден - всички социологически изследвания преди изборите влияят. Според него може да приемем да не се появяват данни, но да може тази забрана да се контролира, както е в САЩ и Англия. У нас това не става, защото се е оказало, че самите агенции подават данни на медиите, а те се възползват.
Борислав Зюмбюлев обясни, че фалшиви данни не е имало. Появилите се спекулации за данните, давани от АФИС, които са показвали превс на БСП, всъщност не са били фалшиви, а са се получили поради характера на методологията, която агенцията използва.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News