Световната здравна организация за проблема с бременността сред подрастващите в България

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Началото на 2015 беше белязана от няколко случая с непълнолетни майки, които изоставиха новородените си бебета веднага след раждане. Сред обществото и медиите изпъкна въпросът за мерките, които държавата трябва да вземе срещу забременяването сред тинейджърите. Какво е реакцията на Световната здравна организация провери репортерът ни Ивайло Гюров в разговор с д-р Гунта Лаздане, експерт за бременността сред подрастващите.

Трябва ли правителствата на всяка държава да предприемат действия срещу тийнейджърската бременност и ако да, какви?

Д-р Гунта Лаздане: По света има повече от 16 милиона подрастващи момичета на възраст между 15 и 19 години, които раждат всяка година. Имало е много дискусии за това дали правителствата трябва да направят нещо по този въпрос. Отговорът е "да". Определено да. Но какво трябва да направят? Бих искала да наблегна на главните предложения за предотвратяване на забременяването при подрастващите. Първото е: намаляване на браковете, сключени преди 18- годишна възраст. Второто: Създаване на разбирателство и подкрепа за намаляването на забременяванията преди 20- годишна възраст. Това се отнася специално за сексуалното образование. И накрая - увеличаване на употребата на средствата за контрацепция и намаляване на изнасилванията.

Какви закони трябва да въведе или да промени българското правителство, ако реши да следва препоръките на организацията?

Д-р Гунта Лаздане: Въпросът с раждаемостта е доста обширен. Той включва законодателни действия, образователни програми, както и достъп до здравни услуги, така че не става въпрос само за закони. Хубаво е, че споменахте българското правителство, а не просто министерство на здравеопазването. Ако проблемът с тийнейджърската бременност е от най-големите в България за момента, и разбирам защо може да е така, то е важно да се действа по-обширно.

В България бременността сред подрастващите се забелязва често сред по-бедните малцинствени групи като ромската такава. Какви мерки би предложила Световната здравна организация?

Д-р Гунта Лаздане: Много е направено за проблемите със здравето сред ромските малцинства в Европа. Но, специално за бременността сред подрастващите в България работим заедно с Фонда на населението на ООН. Този фонд има специален проект относно този проблем в България.

Какво е мнението на СЗО за проблема с майките, които изоставят новородените си в болниците веднага след раждането?

Д-р Гунта Лаздане: Това е огромен проблем. Чували сме, че той се е засилил в някои страни след световната финансова криза.

Какви ефекти има бременността върху подрастващите майки?

Д-р Гунта Лаздане: Зависи от възрастта. Бременността при подрастващите до 15- годишна възраст е различна от тази при момичета между 18 и 20- годишна възраст. Най-големият ефект е социално-икономическият. Говоря за по-ниско ниво на образование и както и за по-голяма бедност. Това се резултатите от тези бременности, които най-често са непланирани, а много вероятно и нежелани. Ако говорим за последици върху здравето, то тогава говорим за риск от намалена раждаемост в бъдеще, както и за анемия по време на бременността и преждевременно раждане. Това потвърждават проучвания от Обединеното кралство и Ирландия.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад