Защо "Ислямска държава" унищожава исторически паметници?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Антиките са един от основните източници на доходи за терористите от "Ислямска държава". Джихадистите не се спират пред нищо и заличиха исторически паметници с 2-хилядна история. Обяснението на Ислямска държава - паметниците са символ на идолопоклонничество. Част от артефактите все пак остават непокътнати и то само, за да бъдат пласирни на черния пазар. Религията или парите мотивират терористите? Отговора потърси Джанан Дурал в специално интервю за "Денят започва" с историка д-р Кабалан Мукарзел - главен асистент в Историческия факултет на СУ .

БНТ: С какво са важни Сирия и Ирак от културно-историческа гледна точка?

Гл. ас. д-р Кабалан Мукарзел, Исторически факултет СУ "Св. Климент Охридски": Най-малко с това, че там възникват най-древните цивилизации на тази земя. Най-древните цивилизации не възникват в Европа, а в Близкия Изток. Те имат своите два културни стълба - двуречието - т.е. Сирия и Ирак и Египет.

БНТ: Какви са тези артефакти, които в момента бойци от Ислямска държава разрушават?

Гл. ас. д-р Кабалан Мукарзел, Исторически факултет СУ "Св. Климент Охридски": Тези артефакти бяха изключително ценни, като всички други артефакти, защото са паметник не само за материалната култура и за нейното ниво на развитие в една епоха, когато по-голямата част от човечеството живее в дивачество. Тези паметници са символ и на една духовна култура.

БНТ: А защо според Вас ги разрушават?

Гл. ас. д-р Кабалан Мукарзел, Исторически факултет СУ "Св. Климент Охридски": Много са причините. На първо място това е някакъв неразбираем за мен и неособено традиционен за Близкия изток дух на едно тотално отрицание на миналото. Трябва да търсим причина за това нещастие в агресивни идеологии. Ислямът не е такава. Това не е ислямът и не е неговото лице. Това са едни екстремисти, чиято връзка с исляма не знам дори до колко я има. Ако ислямът беше онова, което те говорят, че е - щяха ли тези неща да останат до сега? Мисля, че екстремизъм, някакъв разрушителен дух на пълно отрицание на миналото трябва да е обладал тези хора, за да посягат на това. Тяхното оправдание, че се борят срещу идоли е най-малкото смешно, защото никой не почита тези паметници като идоли. Не мога да разбера идеята за идолопоклонничеството кого точно притеснява от тях, тъй като отдавна няма идолопоклонничество в Близкия изток. Правейки това, за да уязви не само миналото на самата страна, но и за да направи впечатление далеч от нея. Въобще тези нещастия можеха да бъдат спестени. Те започнаха след агресията от 2003-та година срещу Ирак. Агресия, която не донесе нито свобода, нито демокрация, нито стабилност. И всичко го виждаме това. Всеки ден.

БНТ: А в същото време продават артефакти, освен, че разрушават....

Гл. ас. д-р Кабалан Мукарзел, Исторически факултет СУ "Св. Климент Охридски": Разрушаването е за пред камерите. Разграбването на музеи, на колекции, е нещо, от което могат да се печелят пари. Аз не се съмнявам, че те биха го направили, защото не мисля, че хората, които посягат на тези паметници са хора с някакви скрупули....

БНТ: Мислите ли, че това може да се спре по някакъв начин?

Гл. ас. д-р Кабалан Мукарзел, Исторически факултет СУ "Св. Климент Охридски": Изискват се международни усилия, защото този проблем не е толкова местен - той е в голяма степен международен. Много от тези хора идват от Европа и Америка, за да вършат това. Те не са възпитавани и расли там.

БНТ: А какво ги мотивира?

Гл. ас. д-р Кабалан Мукарзел, Исторически факултет СУ "Св. Климент Охридски": Не знам дали ги мотивира повече чистата, най-дива агресия или ги мотивира повече да направят нещо, което да станат известни.

 

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад