За приемната грижа с отговорност

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Българинът вече свикна с приемната грижа, каза в студиото на "Денят започва" Александър Миланов от Националната асоциация по приемна грижа. По-голямото предизвикателство оттук насетне е да се грижим за деца с увреждания, тийнейджъри, деца, които раждат деца, както и деца в конфликт със закона - това е голямата мечта на всички, които се занимават с приемна грижа, призна той. Деца в риск има и винаги ще има нужда от приемна грижа. "По-скоро вече имаме нужда да обхванем по-голям брой от различни групи деца", подчерта Александър Миланов.

Към средата на 2015 г. приемните семейства в България са 2400, в които живеят близо 2400 деца, тревожен е фактът, че въпреки динамичното развитие на приемната грижа, има 600 семейства, в които няма настанени деца, каза Миланов. В асоциацията се безпокоят от падащото качество на кандидатстващите за приемни родители и такива стават неподходящи хора. Александър Миланов заяви, че приемната грижа не е печалбарство, но се забелязва порочна практика приемни семейства да стават хора, които непременно са безработни. Да, приемната грижа е професия, но от Асоциацията за приемна грижа настояват за  повече контрол и по-качествена социална работа при оценка на кандидатите, за да не бъдат допускани хора, които нямат достатъчна здрава мотивация да стават приемни родители.

Приемната грижа не е осиновяване, но приемните родители имат право да осиновят детето, за което се грижат, ако то е прекарало в семейството една година и те отговарят на всички критерии за осиновители.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад