Ремонтират военните паметници в Русе

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Седем военни паметници в русенска област бяха ремонтирани през последните 2 години. Тази ще бъдат реновирани още два. Средствата са осигурени от Министерството на отбраната и са насочени към малките населени места, за които обикновено не достигат средства.

Във всяко българско село има, ако не паметник, то паметна плоча, които напомнят за героите, намерили смъртта си далеч по бойните полета в защита на родината. И повечето от тях са построени с дарения и доброволен труд. През годините обаче, особено в малките населени места, където средства по-трудно достигат, паметниците са занемарени, а и за тяхната поддръжка се изискват специфични познания и не малко средства. Един от тези паметници е този в град Мартен, до Русе, който беше ремонтиран със средства от Министерството на отбраната.

Димо Тонев – кмет на гр. Мартен: "Паметникът беше в доста окаяно положение, имаше плесени, имаше строшени плочи, които бяха възстановени. Паметникът вече се вижда, че е почистен, плочата е възстановена."
          
Върху монумента, въпреки че са отбелязани места за 4 плочи, има само две. И на тях са изписани имената на загиналите войници по време на Първата световна война, между тях и на прадядото на кмета.  

Димо Тонев – кмет на гр. Мартен: "Търсихме от старите книги дали има други плочи, имена, питахме възрастните хора, но те не се сещаха дали е имало други плочи."
 
И така имената на загиналите в Балканската и Междусъюзническата война са се изгубили. Паметта, ако не се съхранява, какво ще оставим на поколенията, се пита кметът на Мартен.

Димо Тонев – кмет на гр. Мартен: "Защото един народ е жив и съществува правилно, когато си помни историята."
 
Паметникът в русенското село Басарбово е довършен преди 102 години. Тези, които са го изградили, са осъзнавали силата на историческата памет. И освен имената на загиналите във войните, са оставили върху него и послания – струва си да умреш да родината, за нейното единение, за да я има България и утре.

Николай Колев – кмет на с. Басарбово: "Благодарение на хората, които са записали името си върху паметника – това са момчета, млади мъже, бащи, които са оставили семейства, родина и са умрели на другия край на нашата държава - на едната страна има за Македония, за Моравско, за Добруджа."

Не е и случайно, че паметникът е издигнат в двора на църквата.

Николай Колев – кмет на с. Басарбово: "Дворът на църквата е най-подходящото място. Църквата е съхранявала българщината, тука е бил общественият живот, средище… Още като ученик тука правехме патронен празник на училището, което е „Христо Ботев“, от 10 години възстановихме Ботевата вечер… Последната вечер имаше и възстановка от историческия музей."
 
За възстановяването на военните паметници в русенска област досега са отпуснати общо 37 хиляди.  

Данаил Ковачев – областен управител на Русе: "Желанието на общините многократно надхвърля отпусканите средства, но регулярно ще се извършва тази дейност… Тези паметници наистина да продължат да бъдат едно средище на културно-историческо и военно-патриотично възпитание на младите хора."
 
Нацията ни има нужда да бъде подкрепена, за да не се заличи паметта, коментират хората по малките населени места.

Николай Колев – кмет на с. Басарбово: "Възхитен съм, защото от много години за първи път се случва нещо, което ни връща към нашите корени… Това са най-правилно изхарчените средства през държавния бюджет."

Да почитаме и помним героизма и саможертвата са завещали дедите ни, издигнали тези паметници. А поколението днес трябва да опази идеалите на воините и да ги предаде след себе си.    

Автор: Даниела Василева
Оператор: Деян Маринов

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад