Той няма кристална топка, но обича да гледа в бъдещето. Футуристът Джон Саней не следи новините, намира ги за твърде негативни. Предпочита да вярва в положителната сила на изкуствения интелект, психологията и неврологията. Затова компании от цял свят го канят да им нарисува по-светъл сценарий за утрешния ден.
БНТ: Да говорите за бъдещето е доста умен избор на професия. Никога няма да останете без работа.
Джон Саней, футуролог от Южна Африка: Страхотно е да го чуя, но не е като да съм седнал да се питам - хм, сега кой бизнес да си избера. Просто е нещо, което винаги съм правил. Още като малък бях очарован от бъдещето. Приятелите ми всеки ден ме питаха - какво ново, Джон? Защото винаги можех да говоря за нещо ново. Това е присъщо за мен. Предполагам, че съм късметлия.
БНТ: Кой има по-трудна работа - футуристът или историкът?
Джон Саней: Както миналото, така и бъдещето са измислени истории. Много от спомените ни са фалшиви - те никога не са се случвали. Просто сме избрали да вярваме в тях. А историята ни като цяло е била манипулирана по всевъзможни начини с цел да формира мнението ни. Така че не знам чия задача е по-сложна. Аз избирам да бъда оптимист. Ако ще си разказваме някакви сюжети - нека ги направим приятни и вдъхновяващи.
Саней се вдъхновява от Айнщайн. Урокът му е, че трябва да бъдем готови за всичко. Предаде го и в София, където изнесе лекция по покана на ЕY и предизвика огромен интерес, може би защото в България има недостиг на оптимизъм.
БНТ: Утопия или антиутопия е бъдещето?
Джон Саней: Бъдещето не е едно.
БНТ: Добре, но като цяло?
Джон Саней: В момента има дигитален тоталитаризъм в Китай и блокчейн демокрация в Скандинавия. Лас Вегас е заседнал в 90-те, а Дубай гледа напред. Така че Вие ми кажете, аз не знам. Няма един-единствен отговор на този въпрос.
БНТ: Към какво изпитвате носталгия?
Джон Саней: Към нищо.
БНТ: Нищо? Не гледате назад?
Джон Саней: Не. Минало свършено.
БНТ: Защо?
Джон Саней: Какво да правя с миналото? Мисля за него единствено когато искам да променя спомените си и да ги направя по-оптимистични. Ако влачите със себе си тъжен спомен, ще бъдете тъжен човек. Ако можете да прощавате или да разберете защо нещо се е случило, изведнъж бъдещето Ви изглежда по-светло, защото сте загърбили миналото.
БНТ: По-лесно е да се каже, отколкото да се направи.
Джон Саней: Разбира се, но не значи, че е невъзможно. Нека Ви дам една статистика. Неврологията казва, че преди да навърши 35 години човек имаа между 60 000 и 70 000 мисли на ден. 90% от тях са като предния ден. Т.е. мозъкът ни повтаря едно и също. Затова се пристрастяваме към познатото. Не искаме да се разделим с болката си. Питаме се кои ще бъдем, ако я пуснем да си отиде. А всъщност е много по-трудно да живееш живот, изпълнен с болка и съжаление, вместо да се опиташ да се излекуваш от миналото.
БНТ: Кажете ми нещо, което Ви изненадва в съвременния свят. Нещо, което не сте очаквали.
Джон Саней: Светкавичният напредък на изкуствения интелект. Хвана ни неподготвени. Дори Сам Олтман, създателят на ChatGPT, е смаян от бързия прогрес. Това е голяма стъпка, защото ни кара да преосмислим човешкия интелект. Изправяме се пред огромно предизвикателство.
БНТ: Предлагам Ви тази игра - аз ще бъда досадният черноглед журналист, а Вие бъдете оптимист и ще се редуваме да правим прогнози за бъдещето с по едно изречение.
Джон Саней: Чудесно. Давайте.
БНТ: Изкуственият интелект ще ни направи мързеливи.
Джон Саней: Да, може да ни направи много мързеливи, но ако се научите как да се грижите за себе си, няма да се случи.
БНТ: Фалшивите новини и дезинформацията ще унищожат вярата ни в демокрацията.
Джон Саней: Да, вече го направиха.
БНТ: Ама дайте ми нещо позитивно.
Джон Саней: Време е демокрацията и моделите на управление да се променят. Това да имаш едно и също правителство четири поредни години, водено от един и същи човек е остаряла идея. Огледайте се. Почти всички правителства по света не работят. Има много малко положителни примери. Знаете ли кои са - онези, които управляват между 3 и 5 млн. души - Дубай, Сингапур, Финландия, Норвегия. Затова ни трябва повече прозрачност, технологии и фокус върху малките градове-държави.
БНТ: Няма да решим проблема с климатичните проблеми и ще пострадаме жестоко.
Джон Саней: Аз пък вярвам, че тук изкуственият интелект може да ни помогне. Ще създаде нови източници на енергия и на храна. И когато се справим с енергията, транспорта и хранителните запаси всичко ще бъде наред.
БНТ: Добре. И накрая - може да останем без кафе.
Джон Саней: А, това вече е лошо. Невъзможно. Отказвам да го повярвам. Какво ще правя без кафе?
БНТ: Това би било доста депресиращо.
Джон Саней: Определено ще бъде.
БНТ: Как можем да се готвим за събития, които няма как да предвидим - черните лебеди?
Джон Саней: Откакто се помним, обществото ни възпитава да бъдем пристрастени към сигурността. Ходим на училище не за да учим, а за да изкласим. В университета не е важно да се образоваме, а да се дипломираме. Работим не за друго, а за да печелим пари. Програмирали сме мозъка си да слага сигурността пред творчеството. Затова е ужасно, когато очакваме сигурен резултат, а вместо него получим черен лебед. Войните, пандемиите, финансовите кризи няма да спрат. Затова трябва да променим мирогледа си, да се приспособяваме вместо да търсим сигурност. Тогава няма да има значение какво предстои. Ще бъдем готови за всичко.
БНТ: Кога и как ще дойде краят на света?
Джон Саней: Когато умрете, тогава ще свърши Вашият свят. Когато аз умра, ще свърши моят. Не вярвам да стане скоро. Но добре, нека кажем, че краят на света ще дойде след пет години. През това време песимистите са в ужасно настроение, а оптимистите си прекарват страхотно. Накрая всички умираме. И кой според Вас е живял по-добре? Трябва да изберете. Ваш е изборът.
Репортаж: Петър Георгиев
Оператори: Михаил Врабчев, Цветан Благоев
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News