Археологически проучвания в Ефес

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Днес в Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ при БАН) ще се състои втората публичната лекция на доц. д-р Сабине Ладщетер, директор на OeAI-Wien, Austrian Archaeological Institute при Австрийската академия на науките.

Лекцията е на тема “Ephesus. Harbour, City and Hinterland“ и ще се проведе в Заседателната зала на НАИМ при БАН, София, пл. „Атанас Буров“ № 1 от 16.00 ч.

Ефес е един от най-важните древни пристанищни градове, но постоянно е бил заплашван от природните процеси на седиментация. За да се гарантира оптималната връзка с морето, селището е било премествано няколко пъти, докато накрая е бил изграден широк канал, свързващ късно елинистическото и римското пристанище с морето. Стопанският подем и културната трансформация на Ефес са пряко свързани с установяването на римската провинция Азия и обявяването му за основен град в нея. Градският облик на Ефес през римската императорска епоха е подчертан от наличието на множество паметници изразяващи почит поставени по обществените площади и улици. Редица фактори са били отговорни за икономическия просперитет на града. Изключително плодородните околни райони са били на разположение на Ефес и затова изобилието от суровини е било от съществено значение. Допълнителен фактор за икономическо значение и просперитета на града е имал и храмът на Артемида, които е бил своеобразна „банка на Азия“, а също така и светилище за поклонение.

Още подробности във връзка с предстоящото събитие можете да научите от разговора в студиото на "Денят започва с култура" с д-р Сабине Ладщетер, директор на Австрийския археологически институт, и доц. Христо Попов, зам.-директор на Национален археологически институт, БАН. Вижте.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад