Живи съкровища: Българското читалище
Чий са тези имена - "Просвета", "Пробуда", "Постоянство", "Светлина"....
Документален филм
Сценарист и режисьор: Ралица Димитрова
Оператор: Пламен Герасимов
Продуцент: БНТ
Създаден с подкрепата на ООН и ЮНЕСКО, филмът "Българското читалище" е част от поредица "Живи съкровища", посветена на български ценности със световно културно значение.
Читалището е типично българска обществена инициатива за самодейност с учебно-просветителски функции. Обикновено Читалището се състои от Библиотека и Клуб по интереси за различни дейности - музика, танци, театър, литературни четения, място за отбелязване на събития и празници, конференции и събрания, а през втората половина на ХХ век читалищата служат и за киносалони, пенсионерски и партийни клубове.
Първите читалища се формират през 1856 година в Свищов, Лом и Шумен. На 30 януари 1856 в Свищов е основано Първото българско читалище – "Еленка и Кирил Д. Аврамови". В Лом се създава читалище "Постоянство". А през пролетта на същата година Сава Доброплодни създава в Шумен Третото българско читалище, днес с името "Добри Войников – 1856". През Българското възраждане работят над 130 читалища, благодарение на усилията на заможни и просветени българи...
През 2016 година регистрираните читалища в България са над 3500.
В края на 2017 ЮНЕСКО приема Българското читалище да бъде вписано в Регистъра за опазване на добрите практики и нематериалното културно наследство.
Българското читалище "Добри Войников" в гр. Шумен влиза в регистъра за добри практики на ЮНЕСКО | Камара на архитектите в България
Живи съкровища: Нестинарството
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News