Живи съкровища: Мартеница

Защо Мартеницата е "Усмивката на Земята"

Държава: България
Година: 2019
Времетраене: 10 минути
За продукцията

Документален филм

Сценарист и режисьор: Ралица Димитрова
Оператор: Пламен Герасимов
Продуцент: БНТ

Създаден с подкрепата на ООН и ЮНЕСКО, филмът "Мартеница" е част от поредица "Живи съкровища", посветена на български ценности със световно културно значение.

Баба Марта символизира майката Земя, която е стара, но всяка година се подмладява, дарявайки нов живот, за да достави радост и полодородие на хората.

Март е месецът, в който започва обновяването на природата. Земята, олицетворявана като Баба Марта, се подготвя да даде нов живот. В този смисъл е оплетена Мартеницата, където Бялото символизира студа и скованата земя, която всеки момент може да разцъфне. Червеното е символ на активността и кръвта, на обновлението и продължението. Усукани, червеният и белият конец изразяват готовността за начало на обновлението, предвестник на пролетта.

Традицията с плетенето на мартеници се разраства през годините, много жени започват да изработват свои модели и успяват да изместят чуждото производство. Най-популярният вид Мартеница, който се закача на дрехата и дома, е Пижо и Пенда или Рачо и Дешка, както го наричат в Централна Северна България, например в Габровско. Усуканите бял и червен конец се явяват амулет, който предпазва дома, семейството, домашните животни, посевите.

Запитани за отличителна българска традиция, хората невинаги се сещат за Мартеницата, но когато я видят, всички са убедени, че това е чисто българска традиция от векове.

Вписването на Мартеницата в Списък за нематериално културна наследсто на ЮНЕСКО е по иницатива на Румъния, с кандитатурите на Молдова, Македония и България.

Тези четири държави - с обща мартенска традиция, се явяват "предвестници на Пролетта". В Румъния Мартеницата се нарича "Мартишоар" и първоначално била предназначена за децата и младите неомъжени жени, за да ги предпази от слънчевото изгаряне. Червено-бялата нишка се е носила около врата и на китката, като най-уязмиви части на тялото. Днес тази традиция има предимно естетическо значение и е знак за социално вазимодействие в обществото. Вече никой не я свързва с "магическото й значение" - "да предпазва от Слънцето".

В българските вярвания от една страна Мартеницата предпазва от "лоши очи", от друга страна изразява съпричастност към обновяването на природата. Тя е начин "Баба Марта да се засмее". Още от миналото смехът в културата е важен, защото означава, че Земята ще бъде доволна, оплодена и готова да започне нов живот.

"Конвенцията на ЮНЕСКО за запазване на Световното културно наследство е предназначена да обединява живи културни практики, морални традиции, система от знания, които все още имат значение за хората в днешното ежедневие, така както се чества началото на пролетта с Мартеницата. Мнозина биха искали да продлължат тази традиция в следващите поколения.

И дори ако начинът се променя във времето, смисълът на празника за обществото е връзка с миналото и мост към бъдещето. Това е важно за идентичността, създава се общност от държави с общо и живо наследство. Това са живи традиции, в истинския смисъл на Конвенцията. Колкото повече, толкова по-добре!". Сузане Шнутген , ръководител в отдел "Нематериално културно наследство", ЮНЕСКО.

Живи съкровища: Сурва

Живи съкровища: Нестинарството

Живи съкровища: Традиционните занаяти

Живи съкровища: Чипровският килим

Живи съкровища: Българското читалище

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад